To był wielki raciborski dzień na Wawelu
O tę Mszę św. starano się kilka lat. Z tej okazji, na zlecenie władz powiatu, prof. Czesław Dźwigaj przygotował dwa pamiątkowe medale nawiązujące do postaci księcia Mieszka IV Laskonogiego (Plątonogiego). Jeden znalazł się już w zbiorach skarbca Katedry Wawelskiej, drugi będzie na raciborskim zamku. Książę Mieszko to twórca księstwa opolsko-raciborskiego, który stale rezydował w raciborskim grodzie. Położył podwaliny pod lewobrzeżne miasto Racibórz. W 1210 roku, jako najstarszy żyjący potomek księcia Bolesława Krzywoustego, zajął Kraków, osiadł na tronie dzielnicowym i rządził całą Polską. Zmarł w 1211 roku i został pochowany na Wawelu. To jedyny raciborzanin rządzący całą Polską.
Dzisiejsze wydarzenie nawiązywało do jego postaci i dorobku. Mszę św. sprawował ks. kardynał Stanisław Dziwisz i to w szczególnym dla niego dniu - w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Koncelebrujący Mszę św., ks. bp opolski Andrzej Czaja, nawiązał z kolei do wspominanej dziś postaci św. Jadwigi Śląskiej. Podczas homilii mówił, że mimo rozbicia dzielnicowego księstwa śląskie, w tym raciborskie, kwitły. Stało się tak, bo władcy przywiązywali szczególną wagę do swoich terenów. Dbali o nie, zapewniali im rozwój gospodarczy, kulturalny i - poprzez żywe związki z Kościołem - duchowy. - Dziś mamy zjednoczoną Europę, zjednoczoną jak nigdy, ale kryzys i rozpad w rodzinach - dodał. Mówił o rozdziale państwa od Kościoła, który nie jest zły o ile Kościół nie będzie spychany na margines.
Po Mszy św. starosta raciborski przekazał na ręce ks. kardynała Dziwisza wspomnianą tablicę pamiątkową. - Dobrze żeście nam przypomnieli postać księcia Mieszka i związki ziemi raciborskiej z Krakowem - mówił sekretarz św. Jana Pawła II, błogosławiąc licznie obecnym na Wawelu mieszkańcom naszego powiatu. Na zaproszenie starosty przyjechali radni powiatowi, wójtowie Kornowaca i Krzyżanowic, poseł Henryk Siedlaczek, radni miejscy, członkowie organizacji społecznych, bracia kurkowi z Raciborza, Rybnika i całego Górnego Śląska, reprezentacja Opolskiego Bractwa Rycerskiego, księża proboszczowie z parafii miejskiej, Starej Wsi i Ostroga, emerytowany ks. dziekan Jan Szywalski, komendanci policji i straży pożarnej wraz z pocztami sztandarowymi, reprezentacja Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej z Raciborza, starosta opolski, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych Raciborza i młodzież ze sztandarami oraz wielu innych gości. O oprawę muzyczną zadbał chór z parafii Brzezie pod kierunkiem Aleksandry Gamrot.
W skarbcu Katedry, już po Mszy św., starosta przekazał ks. kardynałowi oraz proboszczowi wawelskiemu kopię obrazu Matki Boskiej Raciborskiej a także portretu księcia Mieszka IV. W drodze powrotnej radni, delegacje szkół i szefowie zaproszonych instytucji mieli okazję odwiedzić opactwo benedyktyńskie w Tyńcu, które wspierał za życia książę Mieszko. Byli tu świadkami wieczornej komplety mnichów benedyktyńskich. Na zakończenie był wspólny posiłek w murach tego wiekowego klasztoru.
Grzegorz Wawoczny
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.