Paweł Kowol zasłużonym dla Miasta Racibórz
Ten zaszczytny tytuł zasłużonemu muzyki przyznała dziś Rada Miasta. Tuż po głosowaniu miało miejsce wręczenie okolicznościowego medalu. Gratulacje złożyła także delegacja z Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu.
Paweł Kowol to prawdziwy człowiek - instytucja raciborskiej muzyki. Spod jego ręki wyszły dziesiątki, jeśli nie setki utalentowanych adeptów muzyki. Przez pół wieku zyskał sobie sławę i ogromne uznanie jako pedagog i wychowawca kolejnych pokoleń muzyków. Jednak nie tylko praca pedagoga stawia Pawła Kowola w gronie osób, które wybitnie zasłużyły sobie na miano zasłużonego dla Raciborza.
Paweł Kowol, oprócz niepodważalnego autorytetu pedagogicznego, jest bowiem niezwykle cenionym kompozytorem i dyrygentem. To właśnie on jest autorem muzyki i słów raciborskiego hymnu (skomponowanego na chór mieszany i różne instrumenty). Jest autorem licznych kompozycji i aranżacji, łącznie ponad 2600 utworów i 500 opracowań pieśni ludowych prezentowanych na scenach polskich i zagranicznych. Jako uznany człowiek sztuki nie schował się w zaciszu gabinetu, ale aktywnie działał na rzecz raciborskiej społeczności. Z jego inicjatywy przeprowadzany jest corocznie Festiwal Pieśni Stanisława Moniuszki. Współpracował między innymi z Ogniskiem Muzycznym w Raciborzu, Domem Kultury "Strzecha" aranżując utwory dla tamtejszego zespołu instrumentalnego i chóru "Strzecha", Stowarzyszeniem Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło".
Jego talent, zaangażowanie w krzewienie muzyki, zacięcie pedagogiczne wielokrotnie dostrzegali inni. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1975 r.), Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" (1978 r.), "Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego" (1986 r.), "Zasłużony dla Ziemi Raciborskiej" (1991 r.), Medal im. ks. Prałata Stefana Pieczki "Unitas in Veritas" (2003 r.), Złotą Odznakę z Wieńcem Laurowym za całokształt krzewienia kultury muzycznej w środowisku, przyznaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Warszawie (2005 r.), Nagrodę Starosty Raciborskiego "Mieszko" w dziedzinie kultury (2010 r.), Nagrodę Prezydenta Miasta za działania przyczyniające się do nobilitacji kultury Raciborza (2010 r.).
Przygodę z muzyką kontynuują dzieci mistrza. Syn Edward jest wiolonczelistą, córka Ewa gra na skrzypcach, od 1987 r. gra w Filharmonii Wrocławskiej i jest nauczycielką w Liceum Muzycznym we Wrocławiu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany