Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju i Rafako podpisali wstępne porozumienie o współpracy
Intencją Grupy PFR i RAFAKO jest rozpoczęcie współpracy przy finansowaniu oraz realizacji wybranych projektów strategicznych. Elementem współpracy może być potencjalna inwestycja Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN w raciborską spółkę oraz projekty w obszarze energetyki, ochrony środowiska, eksportu i elektromobilności.
Grupa PFR to instytucje oferujące instrumenty wsparcia dla polskich przedsiębiorstw, działająca w obszarach bankowości, ubezpieczeń, inwestycji, doradztwa przy ekspansji zagranicznej i rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. PFR realizuje obecnie kilka projektów związanych z branżą energetyczną. Grupa PFR współpracowała dotychczas z Rafako przy finansowaniu eksportu. Podpisane dziś porozumienie poszerza tę współpracę.
- To bardzo istotne wydarzenie w rozwoju naszej firmy. Jestem przekonana, że współpraca oraz – jak mam nadzieję – potencjalne zaangażowanie tak silnych partnerów finansowych przyczyni się do osiągnięcia założonych przez nas celów biznesowych. Sprawi, że jako polska spółka będziemy konkurencyjni nie tylko w Europie, ale również na świecie. Warto podkreślić, że już dzisiaj RAFAKO odgrywa istotną rolę przy dostosowaniu polskich zakładów energetycznych do nowych unijnych wymogów BAT czy modernizacji bloków węglowych – powiedziała Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes RAFAKO.
- Podpisaniem porozumienia chcemy rozszerzyć współpracę Grupy PFR z RAFAKO, wzmacniając firmę w realizacji strategii rozwoju. Jako Grupa PFR udostępniamy takim firmom jak RAFAKO możliwość pozyskania kapitału, ubezpieczenia eksportu czy wsparcia ekspansji zagranicznej. Wierzymy, że RAFAKO może z powodzeniem zaistnieć na rynkach zagranicznych, takich jak Indonezja, Kazachstan, Bałkany czy Zatoka Perska. Rozwój przedsiębiorczości to jeden z priorytetów tzw. Planu Morawieckiego oraz Grupy PFR. Współpraca z Rafako jest jednym z przykładów wspierania przez instytucje rozwojowe ponad 100 tys. firm w realizacji ich strategii wzrostu - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Jednocześnie zwołane zostało NWZA RAFAKO, które ma podjąć decyzję w sprawie emisji publicznej do 42,5 mln akcji z zachowaniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.
Uchwała dotycząca podwyższenia kapitału zakładowego RAFAKO o nie więcej niż/maksymalnie 42 500 000 akcji o wartości nominalnej 2 zł z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy ma zostać podjęta przez NWZA 29 sierpnia br. Dniem Prawa Poboru ma być 30.10.2017 r.
Zarząd Rafako spodziewa się pozyskania kwoty 150-180 mln zł z dodatkowej emisji. Środki z emisji będą wykorzystane na realizację strategii rozwoju RAFAKO, dalsze inwestycje w dział B+R oraz wzrost konkurencyjności zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.
RAFAKO S.A. jest niekwestionowanym liderem rynku urządzeń energetycznych w Polsce. Jest generalnym wykonawcą bloków energetycznych i największym w Europie producentem kotłów. Firma oferuje projektowanie i produkcję szerokiej gamy kotłów, w tym kotłów na parametry nadkrytyczne i kotłów fluidalnych, a także urządzeń ochrony środowiska, w tym instalacji odsiarczania i odazotowania spalin oraz elektrofiltrów. Ponadto od szeregu lat dostarcza kotły do termicznej utylizacji odpadów, do spalania biomasy oraz kotły odzyskowe. Spółka jest również liderem na rynku polskim w dziedzinie instalacji odsiarczania spalin metodami mokrą i półsuchą. Firma posiada referencje w szeregu krajów Europy i Azji, w tym w Chinach, Turcji, Indiach, krajach Półwyspu Bałkańskiego, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Czechach i w Skandynawii.
Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa instytucji finansowych oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy. Działa w oparciu o profesjonalny zespół i najlepsze standardy międzynarodowe. Misją PFR jest realizacja programów sprzyjających zwiększeniu długoterminowego potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski oraz wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego.
Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN, utworzony przez BGK TFI, koncentruje się na inwestycjach w sektorze przemysłowym. Inwestuje poprzez obejmowanie akcji lub udziałów spółek kapitałowych, obligacji zamiennych na akcje, a także poprzez udzielanie przedsiębiorstwom długu podporządkowanego (mezanine). Istotnym kryterium oceny inwestycji jest jej wpływ na poprawę efektywności przedsiębiorstwa, wzrost innowacyjności, zdolność do wdrażania nowych technologii i nowoczesnych produktów. Funduszem Zarządza PFR SA.
#materiał nadesłany
Raport bieżący Rafako do Komisji Nadzoru Finansowego
„Zarząd RAFAKO S.A. z siedzibą w Raciborzu informuje, że mając na uwadze rozwój Spółki, podjął decyzję o analizie możliwych źródeł finansowania, rozważając zarówno finansowanie dłużne jak i kapitałowe. Na tym etapie wszystkie opcje będą rozważane, w tym poszukiwanie dla Spółki inwestora zainteresowanego dokapitalizowaniem Spółki w zamian za jej akcje. Zdaniem Zarządu Spółki wzmocnienie finansowe umożliwi dalszy stabilny rozwój Spółki oraz jej konkurencyjność. Żadne decyzje związane z wyborem konkretnej opcji jak i inwestora nie zostały dotychczas podjęte i nie ma pewności, czy i kiedy taka decyzja zostanie podjęta w przyszłości. Spółka będzie przekazywała do publicznej wiadomości informacje o przebiegu procesu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.”
Przedmiotowa Informacja Poufna obejmuje początkowy etap pozyskania dofinansowania Emitenta jako rozciągniętego w czasie procesu, w rozumieniu art. 17 ust. 4 akapit drugi
MAR.
Decyzja o opóźnieniu Informacji Poufnej została podjęta przez Zarząd Spółki w dniu 6 czerwca 2017 r. Zarząd Emitenta zdecydował się utajnić Informację Poufną ze względu na fakt, iż natychmiastowe ujawnienie Informacji Poufnej mogło negatywnie wpłynąć na wynik prowadzonych rozmów z potencjalnymi inwestorami/ kredytodawcami Emitenta, oraz ze względu na potencjalne zagrożenie wywierania wpływu na przebieg rozmów przez podmioty konkurencyjne, jak i wywierania nacisków przez opinię publiczną , co stanowiło bezpośrednie ryzyko naruszenia prawnie uzasadnionego interesu Emitenta.
W wyniku zawarcia w dniu 26 lipca 2017 roku przez Emitenta listu intencyjnego z Funduszem Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych („FIPP FIZ AN”) oraz Polskim Funduszem Rozwoju S.A. („PFR”) (dalej również jako „Strony”) („List intencyjny”), przesłanka związana z ryzykiem naruszenia słusznego interesu Emitenta zdezaktualizowała się, wobec czego, Zarząd Emitenta zdecydował się podać Informację Poufną do publicznej wiadomości.
Jednocześnie w nawiązaniu do powyższego, Zarząd Emitenta przekazuje do publicznej wiadomości, w trybie art. 17 ust. 1 MAR informację poufną o podpisaniu w dniu 26 lipca 2017 r. przez Emitenta z FIPP FIZ AN oraz PFR Listu intencyjnego. Zawierając List intencyjny, PFR i Spółka wyraziły wolę podjęcia współpracy w celu realizacji wspólnych strategicznych projektów, z zastrzeżeniem, iż zakres i szczegółowe aspekty ewentualnej współpracy zostaną uregulowane w odrębnych umowach dotyczących poszczególnych przyszłych potencjalnych projektów. Ponadto, FIPP FIZ AN i Spółka wyraziły wolę podjęcia działań zmierzających do umożliwienia podjęcia przez FIPP FIZ AN i Spółkę ewentualnych decyzji co do charakteru, struktury i trybu inwestycji w Spółkę („Inwestycja”). Zarząd Spółki jednocześnie wskazuje, iż na chwilę podpisania Listu Intencyjnego, fakt dokonania Inwestycji, jak również jej zakres, cel oraz stopień zaangażowania FIPP FIZ AN nie są jeszcze określone pomiędzy Stronami, a wszystkie dotychczasowe ustalenia mają charakter ogólny i niewiążący.
Zawarcie Listu intencyjnego jest kolejnym etapem wyżej opisanej analizy możliwych sposobów dofinansowania Spółki.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany