Dominika z Nędzy chce być mistrzynią parabadmintona
Dominika podobnie jak Bartłomiej Mróz, obecny wicemistrz świata, urodziła się bez przedramienia. Specjaliści podkreślają, że sport jest jednym z podstawowych elementów zapewniających prawidłowy rozwój człowieka. W przypadku osób niepełnosprawnych aktywność fizyczna pełni dodatkowo funkcję rehabilitacyjną i rewalidacyjną.
Na treningi do hali w Azotach Dominika przyjeżdża raz w tygodniu. - Dziewczynka jest bardzo sprawna i wysportowana, a badminton bardzo się jej spodobał - mówi o Dominice Tomasz Zioło, trener sekcji badmintona klubie MMKS Kędzierzyn-Koźle. - Bardzo się cieszę z jej udziału w zajęciach. Bardzo się stara. Słucha i wykonuje ćwiczenia starannie. Przede wszystkim zajęcia mają formę zabawową z wplatanymi ćwiczeniami techniki. Grupa ją przyjęła bardzo serdecznie - dodaje trener.
Dziewczynka ćwiczy w parze z koleżanką, pełnosprawną dziewczynką młodszą o dwa lata. - Ćwiczy z nami też Julka, jeździ na wózku a ja lubię jej pomagać. Dobrze jest pomagać - mówi Dominika.
Lada dzień kędzierzyński klub startuje z projektem na portalu PolakPotrafi.pl. - Chcemy zebrać w crowdfoundingu pieniądze na dojazdy Dominiki do Kędzierzyna, udział w obozie sportowym i na zawody w październiku - mówi trener Tomasz Zioło. Crowdfounding to forma finansowania społecznościowego przez internautów różnych pomysłów i z różnych dziedzin.
Poza zajęciami w kędzierzyńskim klubie, rozwój dziewczynki wspiera również Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nędzy, którego Dominika jest uczennicą. Bierze tu udział w dodatkowych zajęciach badmintona. - Ćwiczymy od niedawna, więc póki co pracujemy nad podstawami: serwisami, odbiciami, prawidłowym trzymaniem rakietki - wylicza Agnieszka Drost. - Praca z Dominiką jest przyjemnością, dziewczynka jest bardzo chętna. Prawdę mówiąc nie widzę różnicy między nią a pełnosprawnymi dziećmi. Radzi sobie doskonale - dodaje nauczycielka.
- Uwielbia właściwie każdy rodzaj aktywności, ale faktycznie badminton kocha najbardziej. Marzy, by zostać mistrzynią - zaznacza Renata Skrobek, wychowawczyni Dominiki. - W klasie jest 13-tu chłopców, zapalonych sportowców. Są pod ogromnym wrażeniem Dominiki, jej determinacja robi na nich ogromne wrażenie!
Sukces Bartka Mroza - podwójne wicemistrzostwo świata, podniósł polski parabadminton na kolejny, wyższy poziom organizacyjny. Została utworzona kadra narodowa, której trenerem został Tomasz Zioło, trener klubowy Bartka. Obecnie polski parabadminton to zawodnicy zarejestrowani w klubie MMKS Kędzierzyn-Koźle. Do dwójki licencjonowanych dołączyła jeszcze m.in. właśnie Dominika Tomańska z Nędzy. - Robimy co w naszej mocy, by jak najwięcej osób niepełnosprawnych spróbowało badmintona. Nie chodzi od razu o wyczyn, a o rekreację, która zachęci kolejnych i kolejnych - podsumowuje trener Tomasz Zioło.
ug
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany