Planowanie wydatków i rachunków jako rozwiązanie problemów finansowych
Problemy finansowe potrafią spędzać sen z powiek: niezapłacony czynsz, zaległość na rachunku za telefon, czy brak pieniędzy na wizytę u lekarza – to trudna codzienność wielu Polaków. Posiadanymi środkami trzeba nauczyć się gospodarować tak, by wystarczały na bieżące potrzeby. Pomoże w tym regularne planowanie wydatków i rachunków. Jak się za to zabrać, by odnieść sukces?
Znajomość małych i dużych kwot
Pierwszym krokiem do zarządzania finansami jest policzenie, ile pieniędzy co miesiąc wpływa na konto i ile jest wydawane. Ta pierwsza wartość to suma wszystkich źródeł dochodu: wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, dodatkowe zlecenia, prezenty w postaci gotówki. Wydatki na życie dzielą się na:
-
stałe: czynsz, opłata za telefon, raty kredytów, płatne wizyty i badania kontrolne u lekarza, bilet miesięczny, składki na ubezpieczenie;
-
zmienne: media, żywność, lekarstwa, rozrywka, odzież;
-
nieplanowane: naprawy w domu lub wydatki związane z awariami samochodu, wizyta u lekarza, leki.
By dobrze poznać kwoty przeznaczane na codzienne potrzeby, trzeba prowadzić ich spis. Przez około miesiąc warto notować każdą wydawaną złotówkę wraz z celem, na który została przeznaczona. W ten sposób łatwiej będzie określić, która grupa jest dominująca. Więcej o planowaniu i wydawaniu pieniędzy znaleźć można w artykule zalety listy zakupowej i planowaniu wydatków.
Planowanie budżetu
Znajomość dochodów i wypływów to pierwszy krok do stworzenia domowego budżetu. Środki pieniężne należy podzielić na określone grupy, z których najważniejsze są stałe, miesięczne wydatki. Kwotę, która po ich opłaceniu, zostanie na koncie można wypłacić i trzymać w portfelu gotówkę. Trudniej jest uszczuplić zawartość kieszeni i rozstać się z banknotem, niż płacić wirtualnymi pieniędzmi.
Oszczędzanie
Jeśli po rozdzieleniu pieniędzy pozostanie wolna kwota, czas pomyśleć o oszczędzaniu. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają długów, ponieważ priorytetem powinno być szybkie spłacenie zobowiązań. Odkładanie co miesiąc określonej kwoty pozwala budować kapitał zapasowy, który można wykorzystać na nieplanowane wydatki lub odłożyć na wakacje. Czasami warto zaciągnąć pożyczkę na dogodnych warunkach, zrealizować marzenie, a następnie spłacać ją z comiesięcznych oszczędności. Więcej na temat korzystnych ofert na stronie https://www.ratkomat.pl/.
Pierwszym krokiem w zarządzaniu własnymi finansami jest znajomość zarobków i wydatków. Kolejny to stworzenie budżetu i regularne oszczędzanie chociaż niewielkich sum, które pomogą w trudniejszych sytuacjach lub zostaną przeznaczone na przykład na urlop. Rozsądne zarządzanie finansami pozwala podnieść jakość życia.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.