Płynąca przez powiat raciborski rzeka Ruda została zaadoptowana
Współpraca, w ramach realizowanego przez Klub Gaja programu polegać będzie m.in. na prowadzeniu wspólnych działań edukacyjnych, propagujących ochronę rzeki Rudy - Rzeki Roku 2015, promowanie pożądanych standardów ochrony przyrody, gromadzenie i udostępnianie informacji ekologicznych, organizowanie wydarzeń i programów popularyzujących postawy proekologiczne czy tworzenie ścieżek dydaktycznych. Dlatego do zainteresowania się programem zaproszeni są wszyscy mieszkańcy - uczniowie, społecznicy, miłośnicy przyrody. To dobry sposób nie tylko na ochronę środowiska naturalnego, ale i na budowanie wokół tych działań kapitału społecznego.
"Adopcja rzeki, to przede wszystkim zainteresowanie się nią samą, ale też jej najbliższą okolicą - otoczenie jej opieką, odkrywanie jej dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego" - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. "Wierzę, że zaangażowanie mieszkańców, włożone w ubiegłoroczne głosowanie na Rudę, to właśnie przejaw takiej opieki, wyraz troski o jej los, chęć promocji jej walorów wśród innych miłośników natury."
Porozumienie sygnowali: prezydent Rybnika Piotr Kuczera, doradca prezydenta Żor Bronisław Jacek Pruchnicki, burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, prezes Klubu Gaja Jacek Bożek oraz przedstawiciele sołectw, przez które przepływa rzeka Ruda, sołtys Rudy Kozielskiej - Gizela Górecka, radny z Turzy Gerard Depta oraz członek rady sołeckiej Rud, Dawid Bartodziej.
"Niech ten dokument, sygnowany przez samorządy skupione po obu stronach Rudy, będzie świadectwem, że to nasze wspólne dobro, jakim jest Ruda, jest rzeką, która łączy, a nie dzieli" - przekonuje prezydent Piotr Kuczera.
W podobnym tonie wypowiada się Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej "Tu co dziś robimy, to początek wspólnego, kompleksowego spojrzenia na kłopot wodny, który mamy wszyscy. Teraz mam partnerów w Żorach i w Rybniku, wy macie mnie w Kuźni Raciborskiej, dzięki temu będziemy mogli wspólnie pilnować, by Ruda - atrakcja dla kajakarza czy spacerowicza cieszyła widokiem i zasobem wody." I dodaje: "Trzeba pamiętać, że cokolwiek robimy tutaj, ma ogromny wpływ na życie ludzi mieszkających daleko stąd. Wybudowanie zbiornika retencyjnego w Żorach daje tzw. efekt motyla w Szczecinie."
Klub Gaja realizuje program Zaadoptuj rzekę od 2005 roku. Mogą w nim uczestniczyć placówki oświatowe, samorządy, instytucje, organizacje społeczne i osoby indywidualne. Dzięki zaangażowaniu ponad 177 000 osób zaadoptowano 746 rzek i akwenów w ponad 1492 miejscach. Warto jednak dodać, że symboliczna adopcja Rudy, to pierwsze takie porozumienie w Polsce, dotyczące rzeki na całej jej długości - od źródeł w Żorach do ujścia w Kuźni Raciborskiej.
Program "Zaadoptuj rzekę" i będący jego częścią konkurs "Rzeka roku" mają swoje źródło w szeroko pojętej trosce o kurczące się zasoby wodne na Ziemi, wynikające m.in. ze zmian klimatycznych. Jaki wpływ może mieć na globalny problem przeciętny mieszkaniec? Niewielki, ale mimo wszystko znaczący - chodzi na przykład o zwykłe, codzienne oszczędzanie wody. By, jednak weszło nam ono w nawyk, konieczna jest edukacja i uświadamianie, dlaczego warto to robić.
"W Rybniku zaczynamy od bardzo prostej rzeczy: od współpracy ze szkołami, którym zakupimy specjalne pojemniki na deszczówkę, montowane do rynny" - mówi Jacek Bożek, szef Klubu Gaja. - "Zgromadzoną w nich wodę szkoła będzie mogła wykorzystać np. do podlewania. To będą, może drobne, ale jednak oszczędności. Będziemy oczywiście obliczali te oszczędności. Moim marzeniem jest, aby we wszystkich gminach położonych nad rzeką Rudą znalazły się takie pojemniki. Nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale i domach prywatnych" - dodaje.
W ubiegłym roku rzeka Ruda została wybrana Rzeką Roku 2015. Tytuł ten, zdobyty dzięki wspólnemu zaangażowaniu wielu osób doskonale pokazuje, jakie efekty daje współpraca ludzi, zebranych wokół wspólnego celu. Przekonuje też, że płynąca przez tę część regionu Ruda, jest dla naszych mieszkańców czymś więcej niż tylko jedną z rzek.
Niezapomniane widoki podczas kajakowych spływów, możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą i nie dające się z niczym porównać uczucie, że jest się jej integralną częścią%u2026 To wszystko zapewnia nam rzeka, która na przekór stereotypom, udowadnia, że w samym środku przemysłowego Śląska, znaleźć można prawdziwie mazurskie klimaty.
Warto dodać, że już 3 września, w trakcie kajakowego "Pożegnania Lata" z grupą "Aktywni", nad Rudą planowane jest pierwsze edukacyjne wydarzenie Klubu Gaja, w ramach akcji "Zaadoptuj rzekę". Szczegóły wkrótce.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany