reklama
Tygodnik bezpłatny 29 marca 2013
Rok VI, nr 13 (222) ISSN 1689-5606 www.naszraciborz.pl
NAJWIĘKSZY cotygodniowy NAKŁAD W POWIECIE raciborskim
Racibórz » Pomnik słynnego śląskiego działacza Arki Bożka w końcu doczekał się nowej lokalizacji. Ma stanąć w centralnym miejscu Parku Roth, od ul. Opawskiej. – Nie trzeba będzie wycinać drzew i mamy pewność, że tego miejsca nikt nie wykupi – zapewnił radnych komisji gospodarki Mirosław Lenk. Przeciwko lokalizacji przy zamku zaprotestował zarząd powiatu.
Arka Bożek Fot. „Archi” Projekt Pracownia Architektury
stanie w parku Roth
Pomnik Arki Bożka pozostanie przy ul. Opawskiej, tyle że z placu przy markecie E.Leclerc, który miasto sprzedało prywatnemu inwestorowi, reklama
przeniesie się do parku Roht, w sąsiedztwo centrum handlowego z Biedronką. – Mieliśmy pięć koncepcji, jednak ta wydaje nam się najbardziej trafiona.
Konsultowałem ją z Alfredem Nowakiem, historykiem, który dużo pisał o Arka Bożku oraz architektem. Obaj nie mieli obiekcji, aby przenieść tam pomnik
– zapewniał dziś na komisji gospodarki prezydent Mirosław Lenk. Lenk dodał, że wybrany przez niego i zaakceptowany przez Radę skwer przy ul. Wojska Polskiego i Karola Miarki nie budził protestów. – Uznaliśmy jednak, że nie jest to najszczęśliwsze miejsce, ponieważ stały tam kiedyś pomniki – dodał. Poinformował również, że do urzędu wpłynęło stanowisko zarządu powiatu, w którym członkowie tego gremium oprotestowali plany usytuowania pomnika w parku Zamkowym, na podzamczu. – Ich zdaniem, postument zdominowałby zamek. Może jestem laikiem, ale dla mnie to radykalny pomysł – skomentował argumentację zarządu powiatu. Prezydent nie wspomniał jednak, że niezależnie od stanowiska zarządu powiatu, projekt przeniesienia postumentu w sąsiedztwo dawnej siedziby Piastów i tak nie miał szans na akceptację ze strony konserwatora zabytków, właśnie z racji tego, że socrealistyczne pomniki nijak nie pasują do gotyckich budowli. Władze powiatu, które zarządzają zamkiem, przypomniały zatem tylko prezydentowi o dość oczywistych uwarunkowaniach, które winien był wziąć pod uwagę przed zgłaszaniem projektów do konsultacji społecznych. Z pięciu koncepcji została jedna. Teraz już tylko od rajców miejskich zależy, czy pomnik Bożka będzie zdobił główne wejście do Parku Roth. Decyzja zapadnie na najbliższej sesji Rady Miasta. (jk)
Racibórz » Komendant raciborskiej policji, mł. insp. dr Paweł Zając, przekonywał we wtorek radnych powiatowych, że celem jego podwładnych nie jest tylko zatrzymywanie posiadaczy narkotyków, ale przede wszystkim dilerów. Są konkretne efekty.
Szeryf poluje na dilerów.
Są efekty
Dowodem na to, że policja łapie nie tylko "konsumentów" narkotyków, ale także dilerów są areszty dla tych drugich. – W 2011 r. nie było ich wcale, w zeszłym roku sześć przypadków – podał komendant Zając. Zapewnił, że to efekt trudnej pracy operacyjnej i współdziałania z prokuraturą. Ostatnio policjanci z Raciborza, we współpracy ze Służbą Więzienną, rozpracowali trzech funkcjonariuszy SW, którzy zajmowali się dystrybucją narkotyków wśród osadzonych w raciborskim Zakładzie Karnym. Piszemy o tym w innym tekście. – W roku 2012 stwierdzono 125 przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, co oznacza wzrost ich liczby 17,6% (106). Przestępstwa narkotykowe stanowią ciemną liczbę do momentu ustalenia sprawców, dlatego wzrost liczby stwierdzonych (ujawnionych) przestępstw narkotykowych oznacza poprawę skuteczności policji. Jednym z największych sukcesów raciborskich policjantów było ujawnienie ponad 70 kg kokainy ukrytej w owocach w jednym z marketów na terenie Raciborza. Wartość przechwyconego „towaru” warta była około 14 mln zł. Ujawniono również w m. Kuźnia Raciborska dużą uprawę konopi indyjskich – czytamy w sprawozdaniu raciborskiej KPP przesłanych na ręce radnych. (w)