Krzanowice wspominały św. Marcina z Tours [FOTO i WIDEO]
![Krzanowice wspominały św. Marcina z Tours [FOTO i WIDEO] Krzanowice wspominały św. Marcina z Tours [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Orszak świętego Marcina (w tej roli Robert Ternka) przeszedł dziś od Mikołaszka na krzanowicki rynek.
Na rynku czekało ognisko, zupa z gęsi i rogale. Tradycyjnie odegrano scenkę nawiązującą do legendy o św. Marcinie, który podzielił się połową szaty z żebrakiem.
Święty Marcin żył w IV wieku naszej ery i jego najbardziej znanym wizerunkiem jest postać siedzącego na koniu rycerza wspomagającego klęczącego przed nim żebraka. Legenda mówi, że ów żebrak po tym geście przemienił się w postać Jezusa Chrystusa, co skłoniło Marcina do przejścia w stan duchowny.
Wspomnienie św. Marcina (tzw. Martinstag) jest żywe w wielu miejscowościach powiatu raciborskiego, poza Krzanowicami także w gminie Krzyżanowice.
W całej Europie Środkowej, Polsce, Anglii i Skandynawii św. Marcin jest patronem koni, bydła, żołnierzy i ubogich, przedstawia się go także jako strażnika zimowych zapasów jedzenia. Święty Marcin został również patronem listopadowego uboju bydła i drobiu, połączonego z suszeniem, wędzeniem i pieczeniem mięsa na zimę. W dniu świętego Marcina ludność wiejska po raz ostatni przed zimą wypuszczała swoje bydło na pastwiska. O zmierzchu bydło zaganiano z powrotem do obór, uderzając lekko zwierzęta brzozową albo świerkową gałązką, którą nazywało się marcinką. Wszystkie te obrzędy były surowo przestrzegane przez każdego dobrego gospodarza (źródło: polskatradycja.pl).
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany