W Kuźni Raciborskiej podpisano porozumienie na rzecz budowy zbiornika Kotlarnia
- Nic już nie zatrzyma tej inwestycji - dało się usłyszeć podczas szeregu przemówień przed podpisaniem wielostronnego porozumienia na budowę zbiornika Kotlarnia. Obiekt powstanie na styku powiatów raciborskiego i kędzierzyńsko-kozielskiego, gmin Kuźnia Raciborska i Bierawa.
Spotkanie z udziałem m.in. wiceministrów Grzegorza Witkowskiego z Ministerstwa Infrastruktury oraz Michała Wosia z Ministerstwa Sprawiedliwości, prezesa PGW Wody Krzysztofa Wosia, wojewodów śląskiego i opolskiego, parlamentarzystów oraz samorządowców odbyło się dziś w sali konferencyjnej MOKSiR Kuźnia Raciborska.
- Zawarte porozumienie stanowi kolejny krok w realizacji tego ważnego dla regionu i długo oczekiwanego przez mieszkańców przedsięwzięcia – budowy zbiornika wielofunkcyjnego Kotlarnia na rzece Bierwce. Wartość inwestycji oszacowano na kwotę 118 mln zł. Zbiornik powstanie w lokalizacji, która na skutek suszy została dotknięta tragicznymi pożarami lasów m.in. w Kuźni Raciborskiej blisko 30 lat temu. Był to największy pożar, jaki miał miejsce w Polsce oraz Europie Środkowej po II wojnie światowej. Ogień strawił 90,62 km² lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca. W jego wyniku życie straciło 2 ludzi. Zbiornik powstanie na rzece Bierawka i będzie zasilany jej wodami, zapewniając jednocześnie rezerwę powodziową na wypadek wezbrań. Podobnie funkcjonuje inny z rezerwuarów w administracji Wód Polskich w Gliwicach – zbiornik Kuźnica Warężyńska, nazywany Pogorią IV, który także powstał przez zalanie wodą wyrobiska piasku - informują Wody Polskie w Gliwicach.
List intencyjny w tej sprawie podpisano w tym samym miejscu w lipcu 2021 r. Porozumienie otwiera drogę do prac koncepcyjnych i projektowych. Otwarcie zbiornika, mającego służyć również jako miejsce rekreacji, zaplanowano na 2029 r. Po drodze Wody Polskie muszą znaleźć finansowanie.
Zbiornik Kotlarnia ma powstać w wyrobisku po kopalni piasku na powierzchni około 900 ha (suchy zbiornik Racibórz ma 2626 ha) stanowiąc stosunkowo nieskomplikowaną formę rekultywacji terenów pogórniczych. Jego stała pojemność to 24 mln m3, a maksymalna 40 mln m3. Pierwsze plany jego budowy sięgają 2000 r. Obiekt podczas powodzi gromadziłby nadmiar wody, a w okresach suszy uzupełniałby koryto rzek Bierawki i Odry. O około 0,5 m spłaszczałby falę powodziową na Odrze chroniąc mieszkańców gmin opolskich i dolnośląskich. Mógłby również przejąć nadmiar wód z rzeki Rudy. Szacowany koszt budowy to 130 mln zł – kilkukrotnie mniej niż w przypadku zbiornika Racibórz Dolny. Dokładniejsze parametry zostaną określone w dokumentacji technicznej – studium wykonalności.
Inwestycja została uwzględniona w dokumentach strategicznych, takich jak Plany Przeciwdziałania Skutkom Suszy oraz Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. W jej realizacji, poza Wodami Polskimi będą uczestniczyli także włodarze gmin Bierawa i Kuźnia Raciborska, Lasy Państwowe oraz Kopalnia Piasku Kotlarnia.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany