Na 70. urodziny raciborski RAKON wpisał się w historię polskiej kinematografii
Przywięzienne przedsiębiorstwo dziś, 12.03., hucznie obchodzi swoje 70-lecie. Była Msza św. w kościele farnym, a potem akademia w Raciborskim Centrum Kultury, w scenerii, jakiej tu nie widywano na firmowych galach.
Były niebieskie i czerwone iluminacje, a także – z odtworzonego nagrania - Tadeusz Syka, reżyser i producent filmu o powstaniu styczniowym, nazywany strażnikiem polskiej pamięci. Syka nie mógł wyjść z podziwu dla Rakonu, który przed umownym terminem uszył historyczne stroje do jego najnowszej produkcji. – Każdemu polecam to przedsiębiorstwo – dodał reżyser, kłaniając się dyrektor, dr Joannie Dziendziorze, chwaląc jej umiejętności menedżerskie.
Wątków historycznych było dziś więcej, poza opisem 70-letniej działalności Rakonu, także ciekawa wzmianka honorowego dyrektora Franciszka Biedki. Rakonowi szefował w latach 1992-2011, ale trafił do Raciborza jeszcze w latach 60. jako krawiec z Rzeszowszczyzny. Nawiązując do niedawnego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wspominał o „partyzantach AK”, których więziono w raciborskim więzieniu i jednocześnie zatrudniano w przywięziennej firmie.
Ta raciborzanom jest znana głównie z szycia odzieży, a Służbie Więziennej z szycia mundurów. Państwowe Przedsiębiorstwo Odzieżowe Rakon to dziś jednak nowoczesna firma, wpisująca się w program resocjalizacji więźniów. Centrali w Raciborzu podlegają obecnie oddziały w Łodzi, Siedlcach i Sieradzu. Niedawno otrzymała koncesję na wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Raciborskie więzienie dzięki rozbudowie pomieści ponad 1000 skazanych. Rakon będzie miał przy Eichendorffa nowy biurowiec i magazyn.
W obchodach 70. urodzin wzięli m.in.: udział płk Piotr Sękowski - zastępca dyrektora generalnego CZSW, ppłk Tomasz Panasiuk – kierownik zespołu ds. Funduszu Aktywizacji CZSW, płk Łukasz Górny – śląski dyrektor okręgowy SW, dyrektor ZK Racibórz ppłk Maciej Konior, dyrektorzy zakładów karnych z całej Polski, rektor ANS dr Paweł Strózik, wicestarosta Marek Kurpis oraz prezydent Dariusz Polowy. Odczytano list gratulacyjny od wiceministra Michała Wosia.
Wyróżnienie Honorowy Dyrektor Państwowego Przedsiębiorstwa Odzieżowego Rakon otrzymał Franciszek Biedka, wyróżnienie Dyrektor Innowacyjny Dawid Żebrak, Zasłużony Dyrektor Maria Wrąbel, Artur Stroka i Piotr Burda. Wręczono również wyróżnienia dla doświadczonych pracowników.
W części artystycznej wystąpił kabaret Czesuaf.
Ukazała się też okolicznościowa publikacja podsumowująca 70-lecie PPO Rakon.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany