Demontaż sowieckiego obiektu propagandowego w Głubczycach [WIDEO]
– Stop sowieckiej propagandzie o wyzwoleniu roku 1945 i o wyzwolicielach, którzy byli mordercami, dzieciobójcami i gwałcicielami. Precz z komuną! – mówił podczas briefingu w Głubczycach prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
5 maja 2023 r., o godz. 8.30 w Głubczycach (woj. opolskie), na rogu ul. Marii Skłodowskiej-Curie i ul. Żeromskiego zdemontowano sowiecki obiekt propagandowy – „pomnik wdzięczności Armii Czerwonej”. Obelisk wzniesiony w 1945 r., upamiętniał 676 żołnierzy Armii Czerwonej 1 Frontu Ukraińskiego, którzy w marcu 1945 roku polegli w walkach o miasto. Na podstawie dokumentacji Polskiego Czerwonego Krzyża ustalono, że w 1952 r. przeprowadzono w Głubczycach całościowe ekshumacje szczątków czerwonoarmistów i na terenie Głubczyc nie pozostawiono żadnych miejsc pochówku żołnierzy Armii Czerwonej.
- Rok 1945 w Polsce, na Opolszczyźnie, w innych regionach, nie był rokiem starcia zniewolicieli z wyzwolicielami. Nie był rokiem starcia dobra ze złem, ale był rokiem starcia zła ze złem, zniewolicieli ze zniewolicielami, niezależnie od tego, czy byli to niemieccy narodowi socjaliści czy sowieccy komuniści. Od roku 1939 chcieli zniszczyć Polskę, chcieli zniszczyć Europę Środkową. W roku 1939 i w roku 1945 - przypomniał podczas briefingu prezes IPN.
- Dlatego takie obiekty propagandowe nie mogą stać w przestrzeni wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski, bo to nie jest pomnik. To jest obiekt. Pomnik musi bowiem nosić w sobie walory historyczności, naukowości albo walory estetyczne. On jest ahistoryczny, bo odnosi się do wydarzeń, których nie było, bo w roku 1945 wyzwolenia i bohaterów z Armii Czerwonej nie było. On nie wytrzymuje zderzenia z naukowymi faktami, ale jest też nieestetyczny, jest obdrapany z symboli sowieckiego komunizmu, tak jak obdrapana z prawdy jest dzisiaj sowiecka propaganda – podkreślił dr Karol Nawrocki i dodał, że Instytut Pamięci Narodowej nie likwiduje tylko sowieckich pomników - sowieckich obiektów propagandowych, ale walczy także o świadomość kolejnych pokoleń Polaków.
W 1945 roku Głubczyce doświadczyły fali gwałtów i morderstw popełnianych przez sowieckich żołnierzy na miejscowych cywilach. W późniejszym roku w mieście wzniesiono pomnik Armii Czerwonej, który pozostał w nim do dzisiejszego ranka. Jednocześnie, jak wyjaśniliśmy w naszej wypowiedzi z 2021 roku, wszystkie sowieckie cmentarze na polskiej ziemi są szanowane, ponieważ Polska wyraźnie rozróżnia szacunek dla miejsc pochówku żołnierzy, a utrzymanie obiektów propagandowych gloryfikujących. Armia Czerwona była instytucją, ale składała się z ludzi. Ponieważ wiele z tych osób zostało pochowanych na polskiej ziemi, ich groby to polska odpowiedzialność, a jako takie są szanowane i odnowione przez państwo polskie. Nawet jeśli sama instytucja, Armia Czerwona i państwo radzieckie, które za nią stoją, nie przejmowały się nimi. Nawet jeśli dzisiejsza Rosja ich nie obchodzi.
Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, przypomniał, że Instytut Pamięci Narodowej kontynuuje rozpoczętą w 2022 roku misję wykonywania prawa – ustawy o zakazie propagowania komunizmu i innych ustrojów totalitarnych. Podsumował, że usunięto dotąd 28 sowieckich obiektów propagandowych, z czego 7 zdemontowały samorządy, odpowiadając na apel prezesa IPN.
- Nie niszczymy historii, tylko przywracamy prawdziwą historię i przywracamy prawdziwą pamięć - zaznaczył Adam Siwek.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz