Dzień Wdzięczności w Szkole Podstawowej w Bieńkowicach
„Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej…”. Wymowne słowa Oprah Winfrey stały się głównym zaproszeniem i myślą przewodnią przeżywanego 31 maja w bieńkowickiej placówce Szkolnego Dnia Wdzięczności.
Inicjatywa wyszła od pedagoga szkolnego Marcina Jędorowicza, a zaangażowali się w nią członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza „Z Sercem na dłoni”, nauczyciele i rodzice. W wydarzeniu wzięli udział podopieczni i terapeuci ze współpracujących z szkołą placówek: Domu Pomocy Społecznej „Różany Pałac” w Krzyżanowicach oraz Domu Świętego Karola W Kędzierzynie-Koźlu. Te dwa ośrodki od wielu lat wpierali Szkołą Podstawową w Bieńkowicach w organizacji kolejnych edycji Koncertów Galowych oraz Warsztatów Ogólnopolskiego Festiwalu Pozytywnych Wartości. Po raz pierwszy obok wcześniej wymienionych dołączył do Szkolnego Dnia Wdzięczności również Środowiskowy Dom Samopomocy w Jastrzębiu-Zdroju.
Wspólne świętowanie wdzięczności rozpoczęło się wczesnym rankiem od poczęstunku smacznymi lodami przygotowanymi przez Radę Rodziców. Miłym akcentem rozpoczynającym był krótki apel w sali gimnastycznej. Rozpoczął go minirecital Justyny Galdy, która w prezentowanych piosenkach pięknie nawiązała do tematyki spotkania.
Społeczność szkolna miała również radość gościć Wolfganga Kroczka - zastępcę wójta Krzyżanowic oraz Darię Wieczorek, dyrektor GZOKSiT w Tworkowie.
Dyrektor SP Bieńkowice Martyna Marcol zwróciła uwagę na postawę wdzięczności w życiu codziennym oraz nawiązała do organizowanych w przez placówkę ważnych inicjatyw takich jak: Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, Szkolny Dzień Solidarności „Stop War - Wolna Ukraina”, Szkolny Dzień Świadomości Osób z Zaburzeniami ze Spectrum Autyzmu i Osób z Zespołem Downa”.
W czasie spotkania zaproszone placówki i pozostali goście otrzymali z rąk dyrektor szkoły pamiątkowe podziękowania i symboliczne upominki przygotowane przez nauczycieli - Kornelię Talik i Marcina Jędorowicza.
Po oficjalnej części rozpoczęto zabawę wypełnioną tańcami i konkurencjami sportowymi. Osoby z niepełnosprawnościami z trzech placówek zostali podzieleni wspólnie w wolontariuszami na nowe drużyny. Taka forma integracji dawała możliwość dzielenia się wdzięcznością oraz na odnowienie więzi, które zostały zburzone po trudnym czasie pandemii pomiędzy wolontariuszami i osobami z niepełnosprawnością.
Rywalizujące drużyny w czasie wykonywania skomplikowanych konkurencji mogli liczyć na doping dobrze przygotowanych i wyposażonych w kolorowe pompony kibiców z klas I-III. W chwili oddechu uczestnicy spotkania mogli spotkać się razem i częstować smakołykami przygotowanymi przez mamy wolontariuszki i radę rodziców.
Pięknym prezentem był smaczny tort przygotowany na tę okoliczność przez Anetę i Adama Wyleżołów z Piekarni i Cukierni A&A Wyleżoł w Bieńkowicach. Miłym akcentem wieńczącym spotkanie był taniec Belgijka, do którego włączyli się uczniowie, nauczyciele oraz zaproszone placówki.
Organizacja tego typu inicjatyw i szeroka integracja z osobami z niepełnosprawnościami jest wartością nieocenioną w aspekcie wychowania dzieci i młodzieży.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany