Poziomka leśna - czego jeszcze o niej nie wiesz?
Poziomki leśne są najsmaczniejsze! Najłatwiej znaleźć je na poboczach leśnych dróg i polan, w niezbyt gęstych zaroślach i na zboczach, na brzegach borów i lasów. Aromatyczne, pachnące, kuszące niepowtarzalną czerwienią! To skarby polskich lasów!
Sezon na poziomki zaczyna się na początku lata. Rosną w nasłonecznionych częściach lasu lub na ich skraju. Ten leśny przysmak lubi też miejsca przy zrębach, a potem przy młodych leśnych uprawach, gdzie posadzono drzewa. Poziomki, które rosną w półcieniu słabiej obradzają i mają mniej aromatyczne, ale nieco większe owoce. Owocują w okresie od czerwca do lipca. Poziomki najlepiej smakują zaraz po zerwaniu. Rewelacyjnie pachną i smakują. Nie należy ich długo przechowywać, bo tracą walory estetyczne i smakowe (szybko pleśnieją, zgniatają się). W porównaniu do ogródkowych są niestety trochę mniejsze. Występują często w towarzystwie jagód.
Poziomka wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, a do tego jest małokaloryczna. Stanowi wspaniałe źródło witaminy C (zawiera jej więcej niż cytrusy!). Jednak lista zawartych w nich cennych składników, jest o wiele dłuższa. To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów.
Właściwości prozdrowotne poziomki:
- wykazuje działanie przeciwnowotworowe,
- wspomaga profilaktykę przeciwcukrzycową,
- wspomaga pracę wątroby,
- poprawia odporność,
- przeciwdziała powstawaniu złego cholesterolu,
- zapobiega infekcjom, a także pomaga je zwalczać,
- działa przeciwzapalnie,
- wykazuje działanie przeciwkrwotoczne,
- przyspiesza przemianę materii,
- wspomaga pracę jelit,
- zapobiega zaćmie i innym chorobom oczu,
- wspomaga leczenie przeziębień.
Poziomka a dieta odchudzająca
Poziomka jest owocem małokalorycznym, dlatego z powodzeniem można spożywać ją podczas diety. To źródło witamin dla naszego organizmu. Poziomki poprawiają przemianę materii. Poza tym owoc ten wykazuje także właściwości moczopędne, co pozwala pozbyć się nadmiaru wody w organizmie. Napary z poziomek można przygotowywać zarówno z owoców, jak i z suszonych liści.
Poziomka a działanie przeciwzapalne
Dzięki zawartości kwasu salicylowego poziomki wykazują właściwości przeciwzapalne. W dużych ilościach mogą wręcz wykazywać właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Szczególnie warto sięgać po poziomki podczas przeziębień.
Poziomka a układ moczowy
Poziomka pospolita zawiera garbniki katechinowe, flawonoidy, kwasy fenolowe, kwasy organiczne i sole mineralne. Dzięki temu działa oczyszczająco na organizm, zwłaszcza na układ moczowy. Napar z liści poziomki może być pomocny przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych układu moczowego. Działa bakteriobójczo.
Poziomka w kosmetyce
Poziomki stosowane są także w kosmetyce. Owoce można wykorzystać do domowych zabiegów upiększających. Są wykorzystywane do walki z trądzikiem, dobrze sobie radzą z wypryskami. Dodatkowo wspomogą walkę ze starzeniem się skóry. Poza powyższymi zastosowaniami poziomki są dodawane do kosmetyków także ze względów aromatycznych.
Herbata z liści poziomki. Wypróbuj ten przepis!
Zielone liście poziomki należy zebrać w lesie i wysuszyć w temp. do 40 st. C, rozkładając je cienką warstwą na pergaminie. Najlepiej jest zbierać młode listki przed kwitnieniem, czyli już w kwietniu, ale można je pozyskać i wysuszyć również w czasie owocowania. Mają wtedy większą zawartość garbników i herbatka z nich jest najbardziej wyrazista w smaku.
Składniki:
1-2 łyżeczki suszonych liści poziomki,
1 szklanka wody.
Przygotowanie:
Suszone liście poziomki zalać szklanką wrzątku.
Parzyć pod przykryciem przez 15 minut i odcedzić.
Pić 3-4 razy dziennie.
Wycieczka po dary lasu to połączenie przyjemnego z pożytecznym! Świeże powietrze, obcowanie z naturą, a do tego pyszne zbiory!
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany