Buddyjska filozofia w bibliotece na Ostrogu
Świat jest tylko umysłem, przekonywał prof. dr hab. Artur Przybysławski w Filii nr 2 Ostróg raciborskiej biblioteki. 23 czerwca odbyło się tam kolejne spotkanie z cyklu „Zadbaj o siebie”, organizowanego przez bibliotekę we współpracy ze Strefą Piękna Sofa&Cure na Ostrogu. Gość spotkania przybliżył idee stojące za buddyjską filozofią i jak za ich pomocą możemy być szczęśliwsi.
Buddyzm to przekonanie, że wszystko czego potrzebujemy do osiągnięcia szczęścia jest już w nas. Umysł, którego rzeczywisty potencjał możemy wydobyć poprzez medytację jest źródłem Oświecenia. W tym stanie jesteśmy w stanie radzić sobie z trudnymi sytuacjami w życiu ze spokojem i humorem, nie walczymy z tym na co nie mamy wpływu. Kontrola emocji jest ważnym elementem tej ścieżki, szczególnie w sytuacjach, które po fakcie okazują się błahe, a wywołały gwałtowaną reakcję krzywdzącą innych i nas samych. Profesor Przybysławski przywoływał przykłady z własnego życia, kiedy w zderzeniu z indyjskimi pociągami po prostu odpuścił, nie dając się frustracji z powodu, na który i tak nie miał wpływu.
Spotkanie przyciągnęło liczne grono z Buddyjskiego Ośrodka Diamentowej Drogi w Raciborzu, znajdującego się w sąsiedztwie biblioteki przy ul. Bielskiej.
Prof. dr hab. Artur Przybysławski: Wykładowca języka tybetańskiego, filozofii buddyjskiej i europejskiej, tłumacz (j. tybetański, angielski i niemiecki). Doktorat (WF UJ): Myśl Talesa i Heraklita w filozofii Arystotelesa, Hegla, Nietzschego i Heideggera. Habilitacja na podstawie monografii Buddyjska filozofia pustki. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej; nagrodzony wyróżnieniem Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Autor powieści Pan Profesor (nagroda w Konkursie Literackim Gdańska 2019) i Pana Profesora dziennik sekretny.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany