Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945. Wystawa w Raciborzu
Ekspozycję przygotowaną przez IPN, sprowadzoną do Raciborza przed kościół NSPJ przy ul. Warszawskiej dzięki wiceministrowi Michałowi Wosiowi, otwarto dziś po niedzielnej sumie.
Wystawę sprowadzono do Raciborza w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Poza inicjatorem, wiceministrem M. Wosiem, w otwarciu wzięli udział także wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński i senator Ewa Gawęda.
Wystawa wpisuje się w raciborskie obchody związane z 80. rocznicą ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Kolejnych ich punkt zaplanowano na wtorek 11 lipca o godz. 18.00. Zostanie odprawiona Msza Święta w kościele pw. NSPJ, a homilię wygłosi ksiądz Stanisław Juraszek. Po Mszy Św. w auli pod kościołem prelekcja i wspomnienia Kresowiaków.
11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP w 1943 r. W ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.
W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 r. Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych), dokonywanych w latach 1943-1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji. W ustawie wyrażono też wdzięczność wobec tzw. Sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany