Raciborska stomatolog skazana, bo działała w interesie pacjentów?
Stomatolog pobierała od pacjentów dopłaty do świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, stosując w części procedur inne niż objęte kontraktem materiały. Sąd Rejonowy w Raciborzu wymierzył dentystce karę grzywny. Apelacja podtrzymała ten wyrok.
Sprawę porusza w dziale prawo branżowy www.infodent24.pl. Stomatolog z Raciborza została oskarżona o działanie na szkodę NFZ. Tłumaczyła, że stosując w uzgodnieniu z pacjentami droższe materiały (światłoutwardzalne zamiast amalgamatu na bazie rtęci), za które pobierała od nich dodatkowe opłaty, miała na względzie ich zdrowie.
NFZ stał na stanowisku, że nie dopuszcza takiego rozwiązania, a jeśli już dojdzie do zastosowania materiałów o wyższym standardzie, to nie można ich wprowadzić do rozliczeń. Podobny mechanizm stomatolog stosowała w przypadku płukania kieszonek dziąsłowych (stosowała lek nie podlegający refundacji, a w dokumentacji wykazała, że użyła substancji refundowanych) oraz protez.
Sędziowie co prawda nie kwestionowali szlachetnych pobudek, ale dla kwalifikacji czynu istotna była dokumentacja, jak się okazało nierzetelna, zawierająca fałszywe dane. Orzeczono więc winę i karę grzywny. Wyrok podtrzymała druga instancja - Sąd Okręgowy w Rybniku.
To nie jedyny taki przypadek w naszym regionie w ostatnich latach.
- 844 zarzuty usłyszał stomatolog z Radlina, zatrzymany przez wodzisławskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą. Lekarz poświadczał nieprawdę w dokumentacji medycznej pacjentów, wykazując świadczenia stomatologiczne, których nigdy nie wykonywał. Raporty rozliczeniowe wysyłał następnie do NFZ, skąd uzyskiwał nienależną refundację za leczenie - informowała w czerwcu 2019 r. wodzisławska policja.
- Od stycznia 2018 roku funkcjonariusze Wydziału do Walki z PG KPP w Raciborzu pod nadzorem raciborskiej prokuratury prowadzili powierzone śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy. Przestępczy proceder trwał w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 31 lipca 2017 roku i miał na celu osiągnięcie korzyści majątkowej przez osobę upoważnioną do potwierdzania wykonywanych usług stomatologicznych. Jak ustalili śledczy oszustwo polegało na wprowadzaniu nieprawdziwych danych w aplikacji służącej do rozliczeń finansowych z Narodowym Funduszem Zdrowia co do przeprowadzonych refundowanych zabiegów stomatologicznych na rzecz pacjentów NFZ, chociaż te usługi nie były wykonane - informowała w lipcu 2018 r. raciborska policja.
- Od października 2016 roku funkcjonariusze Wydziału do Walki z PG KPP w Raciborzu pod nadzorem raciborskiej prokuratury prowadzili powierzone w całości śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy w comiesięcznych deklaracjach składanych do Narodowego Funduszu Zdrowia w latach 2011 oraz 2013 do 2016 w Raciborzu, poprzez wskazanie w nich pacjentów, którym wykonano odpłatną usługę stomatologiczną, jako osób, za których należne było refundowanie ze środków NFZ. Sytuacja wprowadzała w ten sposób w błąd pracowników NFZ co do rzeczywistych okoliczności i płatności przeprowadzonych usług stomatologicznych i doprowadziła w ten sposób NFZ do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że w wyżej wymienionym okresie lekarz stomatolog wykazał około 1500 osób jako pacjentów, którzy korzystali w jego gabinecie z usług refundowanych przez NFZ. Przesłuchanych na powyższą okoliczność zostało około 1300 osób – byłych pacjentów lekarza, z których zdecydowana większość zeznała, iż nie korzystała w tym gabinecie z usług medycznych refundowanych, gdyż były to wizyty prywatne. Ustalono również, że wykazywane były też świadczenia medyczne, które w rzeczywistości nie były nigdy wykonane. Materiał dowodowy zebrany w przedmiotowym postępowaniu pozwolił na przedstawienie lekarzowi łącznie 3208 zarzutów z art 271 § 3 kk i 286 § 1 kk. Łączna wartość strat w postępowaniu oszacowana została na kwotę ponad 220 000 zł na szkodę NFZ. W trakcie trwania postępowania ustalono, że pokrzywdzonych działaniem stomatologa, poza NFZ z siedzibą w Katowicach, jest również kilkudziesięciu jego pacjentów, a wartość strat na ich szkodę oscyluje w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych - to informacja KPP Racibórz z maja 2017 r. Stomatolog poddał się dobrowolnie karze.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany