Udostępniono Atlas skutków zjawisk ekstremalnych, także dla Śląska
W sieci dostępna jest publikacja na temat skutków zjawisk ekstremalnych oraz zmiany klimatu w Polsc opracowana przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego. Są w niej również dane dotyczące Śląska i powiatu raciborskiego.
- W poniedziałek, 3 lipca był najgorętszym dniem w historii pomiarów temperatury na Ziemi i średnia temperatura całej Ziemi wyniosła 17,01°C. Już następnego dnia, we wtorek 4 lipca 2023 padł kolejny rekord i temperatura wyniosła 17,18°C. Rekord ten został pobity zaledwie dwa dni później, 6 lipca. Średnia globalna temperatura wyniosła tego dnia 17,23°C - informuje IOŚ.
Instytut opracował „Atlas skutków zjawisk ekstremalnych”, który obejmuje najbardziej dotkliwe w skali kraju zjawiska ekstremalne występujące w latach 2001-2019, związane z nimi straty oraz koszty. - Ogółem w województwie śląskim w przypadku rolnictwa zauważalna jest znacząca liczba zgłoszeń susz (120 zgłoszeń) oraz gradu (40 zgłoszeń) - czytamy w publikacji odnośnie do naszego obszaru.
Eksperci IOŚ-PIB opracowali również raport „Zmiany temperatury i opadu na obszarze Polski w warunkach przyszłego klimatu do 2100 roku”, który nie tylko stanowi zestawienie obserwowanych w Polsce zmian klimatu, ale także stanowi prognozę zmian temperatury i opadu do końca stulecia: https://klimada2.ios.gov.pl/raport-zmiany-temperatury-i-opadu-w-polsce/
Komentarze (0)
Dodaj komentarz