Instalacja przetwarzania odpadów przy ul. Królewskiej - inwestor wyjaśnia
Prezydent poinformował o wszczęciu postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia pn. "Instalacja przetwarzania odpadów przy ul. Królewskiej 50 w Raciborzu". W związku z zaniepokojeniem mieszkańców, inwestor przesłał nam wyjaśnienie.
- Prezydent Miasta Racibórz zawiadamia, że na wniosek z dnia 18.05.2023 r. firmy Instalacje elektryczne Krzysztof Fiołka z siedzibą w Bieńkowicach, zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia pn. "Instalacja przetwarzania odpadów przy ul. Królewskiej 50 w Raciborzu", na działkach ewidencyjnych nr 30, 31, 32, 162/3 i 166/1 k.m. 9, obręb Ostróg, przy ul. Królewskiej 50 w Raciborzu. W toku postępowania w dniu 02.05.2023 r. Prezydent Miasta Racibórz wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, Dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gliwicach oraz Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Raciborzu o opinię w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko - to treść komunikatu ze strony Urzędu Miasta.
Informacja wzbudziła zaniepokojenie mieszkańców tego rejonu miasta.
- Potwierdzamy, że nasza firma Instalacje Elektryczne Krzysztof Fiołka złożyła wniosek pod nazwą: „Instalacja przetwarzania odpadów przy ul. Królewskiej 50 w Raciborzu”. Pragniemy uspokoić mieszkańców, że żadna nowa instalacja na podstawie tego wniosku nie będzie budowana ani rozbudowywana oraz nie będą w związku z tym prowadzone żadne prace budowlane. Tytułowa instalacja jest to instalacja istniejąca od lat, służąca do ogrzewania budynków po byłym przedsiębiorstwie Rameta piecem na biomasę. Przedmiotowy wniosek dotyczy jedynie zgody na pozyskiwanie do jej zasilania (oprócz dotychczas wykorzystywanych zrębków i trocin) odpadów drewnianych niezanieczyszczonych substancjami niebezpiecznymi, lakierami, klejami itp. – czyste drewno jako odpad np. z tartaków, stolarni itp. Wszystko to można przeczytać i zweryfikować w dokumentach złożonych w Urzędzie. Pragniemy zauważyć, że jednak staramy się możliwie minimalizować uciążliwość naszego sąsiedztwa. Świadczy o tym miedzy innymi przedmiotowy wniosek - aby pozostać przy biomasie, która to przy przetwarzaniu emituje znacznie mniejsze zanieczyszczenia niż inne stałe medium. Nasze przedsięwzięcie nie jest tajemnicą, dlatego w przypadku pytań jesteśmy otwarci na rozmowy i udzielimy możliwe wyczerpujących informacji - czytamy w przesłanym nam komunikacie firmy.
Dokumenty - wniosek o wydanie decyzji oraz opinia Wód Polskich.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz