Rynek nieruchomości w Raciborzu: czy łatwo znaleźć tu dom lub mieszkanie?
Racibórz jest nie tylko wygodnym miejscem do zamieszkania dla osób związanych z tą okolicą, ale też popularnym kierunkiem turystycznym. Czy równie wiele do zaoferowania ma rynek nieruchomości w Raciborzu? Czy warto zainwestować w dom lub apartament w tym mieście? Sprawdźmy!
Racibórz w liczbach
Jak podają raporty Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2022 roku, liczba mieszkańców Raciborza wynosi 50130 osób, a powierzchnia miasta liczy 75 kilometrów kwadratowych. Z danych GUS wynika również, że gęstość zaludnienia to 668,3 osoby na kilometr kwadratowy. W 2022 roku oddano do użytku zaledwie 103 nowe mieszkania w Raciborzu – to zdecydowanie mniej niż średnia dla województwa śląskiego oraz dla całego kraju. A jak wygląda ogólna dostępność obiektów mieszkalnych w tym mieście?
Według analityków Głównego Urzędu Statystycznego, całkowita liczba nieruchomości mieszkalnych w Raciborzu wynosiła na koniec 2022 roku 21704 obiekty. Daje to 415 mieszkań na każdy 1000 mieszkańców, co jest wartością porównywalną zarówno dla średniej wojewódzkiej (423 mieszkań na 1000 mieszkańców), jak i dla średniej ogólnopolskiej (412 obiektów na 1000 mieszkańców) i to pomimo znikomej liczby nowych inwestycji deweloperskich w tej okolicy (w pierwszych dniach sierpnia bieżącego roku na portalu RynekPierwotny.pl nie było ani jednej aktywnej oferty deweloperskiej z Raciborza).
Jak prezentuje się dostępność obiektów mieszkalnych w sąsiednich miastach? Jak podają raporty GUS z grudnia 2022 roku:
● W Katowicach całkowite zasoby mieszkaniowe wynoszą 156 321 obiektów. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców (280 190), na każdy 1000 mieszkańców przypada w tym mieście 558 mieszkań – zdecydowanie więcej niż w Raciborzu. Z danych GUS wynika również, że w 2022 roku w Katowicach oddano do użytku 1870 mieszkań, co daje 6,67 mieszkania na każdy 1000 mieszkańców.
● W Rybniku całkowite zasoby mieszkaniowe wynoszą 52 511 obiektów. Liczba mieszkańców tego miasta na koniec 2022 roku wynosiła 131 744 osoby. Łatwo więc policzyć, że na każdy 1000 mieszkańców Rybnika przypada 399 mieszkań – jest to wartość zauważalnie niższa niż w Raciborzu. W Rybniku powstaje jednak zauważalnie więcej nowych inwestycji deweloperskich. Z danych GUS wynika, że w 2022 roku oddano tu do użytku aż 530 mieszkań.
● W Gliwicach całkowite zasoby mieszkaniowe wynoszą 82 724 nieruchomości. W grudniu 2022 roku liczba mieszkańców Gliwic wynosiła 171 023 osoby. Daje to 484 mieszkania na każdy 1000 mieszkańców – to więcej niż w Raciborzu. W Gliwicach powstaje również więcej nowych obiektów mieszkalnych. Z danych GUS wynika, że w 2022 roku przybyło w tym mieście 1178 mieszkań.
Jak widać, ogólna dostępność nieruchomości mieszkaniowych w Raciborzu jest zauważalnie niższa niż w innych miastach województwa śląskiego. Powstaje tu również zdecydowanie mniej nowych inwestycji deweloperskich.
Jakie oferty dominują na rynku nieruchomości w Raciborzu? Jak wiele innych miejscowości w województwie śląskim, także Racibórz boryka się z problemem stosunkowo niewielkiej liczby nowych inwestycji deweloperskich. Wśród ofert na rynku nieruchomości dominują więc ogłoszenia z drugiej ręki. Z powodzeniem można również znaleźć działkę budowlaną w tej lokalizacji – głównie na obrzeżach miasta.
Zakup nieruchomości w Raciborzu wiąże się więc z koniecznością wzięcia pod uwagę transakcji na rynku wtórnym – jego specyfiką jest dynamiczna zmienność liczby dostępnych ofert, jak również bardzo duże zróżnicowanie cenowe. Jak wynika z analiz dostępnych ofert na portalu GetHome.pl, koszt metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego w Raciborzu może wynosić poniżej 4500 złotych, ale nie brakuje ofert z wyższą stawką. Na koszt zakupu lokalu mieszkalnego w tej lokalizacji wpływa, z resztą, bardzo wiele czynników. Kluczowymi są metraż oraz standard obiektu, ale też jego dokładne położenie względem centrum lub najważniejszych atrakcji miasta.
Trendy na rynku mieszkaniowym w Raciborzu Niewielka dostępność nowych lokali mieszkaniowych w Raciborzu może utrudniać decyzje inwestycyjne, jak również zakup obiektu na potrzeby własne. Rzut oka na popularne portale ogłoszeniowe wystarczy, by zorientować się, że dominują na nich oferty z rynku wtórnego, które również nie są bardzo liczne.
Może to wynikać z faktu, że sprzedaż apartamentu lub domu dla wielu właścicieli nie jest postrzegany w charakterze atrakcyjnej perspektywy – ceny za metr kwadratowy są w tej okolicy niższe niż w wielu innych miastach w Polsce, a poza tym lokal mieszkaniowy jest wciąż jedną z lepszych metod lokowania kapitału. Wiele osób traktuje nieruchomość jako zabezpieczenie przyszłości dla siebie lub dla swoich dzieci. Odpowiednio utrzymany i dobrze zlokalizowany apartament można wynajmować i to nie tylko w charakterze najmu długoterminowego, ale również krótkoterminowego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze można będzie rozważyć sprzedaż lub przeprowadzkę do posiadanego obiektu.
Na dostępność nieruchomości na sprzedaż w Raciborzu wpływa również popularność tego miasta wśród turystów, którzy przyjeżdżają do Raciborza z różnych powodów. Jeśli weźmiemy pod uwagę spory potencjał turystyczny tego miasta, nie powinno dziwić, że wielu posiadaczy nieruchomości nie decyduje się na ich sprzedaż, ale raczej na wynajem i to krótkoterminowy.
Czy warto kupić nieruchomość w Raciborzu?
Inwestycja na raciborskim rynku nieruchomości może być słuszna z punktu widzenia osoby, która potrzebuje obiektu mieszkalnego na potrzeby własne. A co z inwestorami, którzy chcieliby ulokować w ten sposób swój kapitał?
Biorąc pod uwagę specyfikę tego rynku (stosunkowo niewielką liczbę nowych realizacji deweloperskich), inwestycja w lokal mieszkaniowy w Raciborzu może być dobrym pomysłem. Z jednej strony nie brakuje osób zainteresowanych wynajęciem apartamentu lub domu w tej lokalizacji na dłużej. Z drugiej strony można wykorzystać potencjał turystyczny regionu i celować w najem krótkoterminowy. Kluczowe znaczenie dla późniejszej rentowności ma jednak wybór optymalnej lokalizacji obiektu. Mieszkanie wygodne dla stałych najemców powinno być ulokowane w okolicy dobrze skomunikowanej z centrum, ale też na tyle spokojnej, by żyło się w niej komfortowo i bezpiecznie. Z kolei apartament na wynajem krótkoterminowy może być położony w ścisłym centrum lub przy jednej z kluczowych atrakcji miasta – to zwiększy jego atrakcyjność.
Znalezienie idealnej oferty wymaga jednak czasu. Planując inwestycję w nieruchomość, warto jednak uzbroić się w cierpliwość i regularnie weryfikować dostępne mieszkania na sprzedaż w Raciborzu, gdyż te z drugiej ręki pojawiają się regularnie, ale najlepsze z nich dość szybko znikają.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz