Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 sierpnia 202310:14

Raciborski rynek w nieładzie. Radni poznali koncepcję zmian

Raciborski rynek w nieładzie. Radni poznali koncepcję zmian - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zgłosiło się 60 architektów, do konkursu dopuszczono 55, przysłano 20 prac, do ścisłego finału dostały się cztery. Zwycięska została wybrana jednogłośnie. W piątek, 25.08., zapoznali się z nią radni komisji gospodarki.

Wyjątkowo w piątek, 25.08., w sali kolumnowej raciborskiego magistratu zebrali się radni będący członkami Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Pod obrady trafiły projekty uchwał przygotowanych na najbliższą sesję Rady Miasta. Rajcy zapoznali się także z koncepcją urbanistyczno-architektoniczna zagospodarowania obrębu starego miasta w Raciborzu oraz informacją prezydenta dotycząca aktualnych programów pomocowych i innych źródeł pozyskiwania środków na planowane inwestycje i modernizacje.

Pierwszym punktem piątkowego posiedzenia było przedstawienie koncepcji urbanistyczno-architektoniczna zagospodarowania obrębu starego miasta w Raciborzu. Przedstawieniem zajęły się zwyciężczynie konkursu na zagospodarowanie płyty rynku.

- Po raz pierwszy miasto zdecydowało się na stworzenie koncepcji w drodze konkursu. Nasza miejska pani architekt zaproponowała, by do konkursu podejść ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Zwycięska pracownia jest co prawda z Wrocławia, ale panie pochodzą z Górnego Śląska, więc to nie jest tak, że sobie przyjechały i projektowały – mówił nas wstępnie wiceprezydent Dawid Wacławczyk, przybliżając historię konkursu na koncepcję zagospodarowania rynku.

- Konkurs sam w sobie był rozpisany w ten sposób, że było wiele zaleceń dotyczących historii projektowanego miejsca. Tak jak każdy konkurs jest rozstrzygany, to projektant ma prawo do polemizowania z częścią wytycznych. My jednak z większością się zgodziłyśmy, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie, które było jasno zaprezentowane. Nie szukałyśmy wielu nowości, by ta praca była jak najbardziej wyważona. Przestrzeń rynku jest charakterystyczna, wpisaną w pamięć wielu mieszkańców, ale na przestrzeni lat zmieniał się. W latach swojej świetności miał charakterystyczny kształt owalu – powiedziały architektki.

- Od początku uważałyśmy, że na rynku panuje nieład. Dlatego postanowiłyśmy to uporządkować, powracając do owalu. Oddzieliłyśmy także strefę gastronomiczną oraz przygotowałyśmy strefę buforową z zielenią. Odniosłyśmy się również do zapisów konkursowych dotyczących przywrócenia zdroju wodnego – kontynuowały.

Zwyciężczynie konkursu zwróciły również uwagę, że plac rynku był już kilkukrotnie przebudowywany. - Plac funkcjonuje jako rynek, ale konieczne jest wprowadzenie kilku zmian. Zauważyłyśmy, że jest on bardzo rozległy, a brakuje oddzielenia poszczególnych funkcji. Brakowało strefowania, przybliżenia wielkiej płyty rynku do wielkości człowieka, by ten nie czuł się przytłoczony powierzchnią – referowały.

- Komercjalizacja przestrzeni jest co prawda ożywcza, ale w tym przypadku myślałyśmy o osobach załatwiających sprawy na rynku. Dzięki temu zaprojektowano ciągi piesze oddzielone od szybkiego ruchu na traktach kołowych. Mamy też przestrzenie typowo rekreacyjne, umiejscowione na środku rynku. Ludzie potrzebują pewnych atrakcji, które w chwili obecnej stawiane są bez pomysłu. Każdy projekt to proces, który od początku odbywa się w naszych głowach. Wybieramy wtedy drogi, które musimy analizować. Często na etapie konsultacji, czy optymalizacji dochodzi do zmiany projektu, a koncepcja to jedynie przedstawienie pewnego kierunku. Trzeba jednak pamiętać, że pewne elementy mogą ulegać zmianie – mówiły.

Po prezentacji przedstawionej przez zwyciężczynie konkursu wiceprezydent Dawid Wacławczyk odczytał werdykt konkursu, a następnie przedstawił uwagi sądu konkursowego, jako propozycje zmian w koncepcji na etapie przygotowywania projektu. Wśród nich znalazły się: zmiana nawierzchni z materiału przepuszczalnego na kostkę, przesunięcie strefy gastronomicznej, usunięcie trawników po dwóch stronach rynku celem zapewnienia większej funkcjonalności, zmodyfikowanie układu posadzki przed kościołem św. Jakuba, wyrównanie strefy zielonej na placu Dominikańskim, uwydatnienie zarysu XIX wiecznej kamienicy w okolicach kościoła WNMP, umiejscowienie modułów z ławkami w centralnej części rynku.

- Wielkimi plusami, jakie zauważył sąd konkursowy to rozwiązanie konfliktu, jaki obecnie istnieje między pieszymi, rowerzystami a kelnerami. Osoby z gastronomii wielokrotnie zwracali na to uwagę. Nie bez znaczenia było rozwiązanie kwestii zieleni. Prezentowana przez panie praca była jedną z dwóch, które docenił Wojewódzki Konserwator Zabytków, Łukasz Konarzewski. Oczywiście cieszymy się, że koncepcję już mamy. Chciałbym jednak by rozważyli państwo uwagi Wodociągów, PK i innych instytucji. Pamiętajmy, że rynek to nie tylko to co widzimy. O wiele więcej dzieje się pod nim – podsumował zastępca prezydenta.

Do dyskusji jako pierwszy włączył się radny Marcin Fica. - Czy żeby pokazać, że musimy posadzić tam kilka drzew to musieliśmy wydać ponad 200 tys. złotych? Bywam w różnych miastach, Warszawie, Wrocławiu. Tam nie ma drzew. Czy koncepcja uwzględnia projekt, który został wykonany odnośnie do mediów? Sadzenie drzew na mediach chyba nie wchodzi w grę? - pytał radny.

- Wszystkie posiadanie przez urząd dokumentacje były załączone do warunków konkursowych. Wszystkie mapy, dokumenty były obligiem. Zostały wzięte w taki sposób pod uwagę, jak zawiera koncepcja. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że projektanci jednak wiedzą co robią. Dodatkowo, teraz sadzenie drzew na mediach nie jest problemem – odparł D. Wacławczyk.

- Proponujecie nowe lampy, a te, które obecnie są, mają jeszcze trwałość projektu – dodał radny Fica. - Jesteśmy na etapie koncepcji, a wszelkie sprawy wymagające uwzględnienia trwałości projektu i inne rzeczy mają miejsce na etapie projektu. Wszystko może zająć jeszcze dwa lata, a może osiem. Wtedy na pewno będzie po trwałości. To, co przedstawiły panie, to nie jest projekt, a koncepcja. Dopiero na etapie projektowania zdobywa się stosowne zgody. Na pewno żadnych lamp nie wywieziemy na złom. Nawet jeśli zdecydujemy się na zmianę lamp, to zostaną one zagospodarowane w innym miejscu – replikował wiceprezydent.

Radna Magdalena Kusy zwróciła uwagę, że wszystkie projekty z czasem pokazują swe wady. - Wiele projektów po wykonaniu pokazuje, że coś można było zrobić inaczej. Akurat ta koncepcja bardzo mi się podoba. Zasadzenie drzew wiele pomoże. Obecnie kostka mocno oddaje temperaturę, przez co ludzie uciekają z rynku. Życzyłabym sobie, by udało się to zrealizować, co oczywiście tanie nie będzie, ale z pewnością będziemy się starać o środki zewnętrze. Dziękuję paniom za tę koncepcję, bo wydaje mi się, że jest ona wyjściem naprzeciw potrzebom mieszkańców – powiedziała radna.

Wtórował jej po części radny Mirosław Lenk. - Koncepcja bardzo mi się podoba. Upały dają się we znaki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że konieczne będzie dobranie odpowiednich gatunków drzew. Jedyne do czego mam zastrzeżenie, to wielkość płyty rynku w koncepcji w odniesieniu do rzeczywistości. Taka ilość drzew jak pokazana na koncepcji spowoduje, że na inne funkcje będzie mniej miejsca. Nie chodzi chyba jednak o to, by z tego miejsca zrobić park? - mówił były włodarz Raciborza, po czym prowadzący obrady Michał Szukalski zamknął dyskusję w tym punkcie posiedzenia. Czytaj także: Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE]

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 lipca 202421:35

Na Zamek Piastowski wracają stałe Msze święte

Na Zamek Piastowski wracają stałe Msze święte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To efekt uzgodnień poczynionych, 23.07., przez ks. Jerzego Hetmańczyka, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Raciborzu-Ostrogu, starostę raciborskiego Grzegorza Swobodę oraz wicedyrektora Zamku Piastowskiego Grzegorza Wawocznego.

Zamek Piastowski, fot. J. Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności27 lipca 202400:33

Full Moon na raciborskim zamku - dzień pierwszy

Full Moon na raciborskim zamku - dzień pierwszy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Tegoroczna, czwarta już edycja, odbywa się na dużej scenie, a co za tym idzie zwiększa moc nagłośnienia oraz całej oprawy wizualno-świetlnej. Piątek i sobota to dni płatne. Niedziela będzie darmowa.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności27 lipca 202412:33

Raport 998. Podpalenie w Roszkowie

Raport 998. Podpalenie w Roszkowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło raport KP PSP Racibórz, fot. OSP Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.07.2024
25 lipca 202418:43

Nasz Racibórz 26.07.2024

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.