Markowiak do Polowego: przejaw skandalicznej patologii i skrajnej nieodpowiedzialności!
Były prezydent Raciborza Andrzej Markowiak wystosował list do prezydenta Dariusza Polowego. - Zapewniam, że wszelkimi dostępnymi sposobami i z aktywną pomocą członków naszej raciborskiej wspólnoty samorządowej, będę dochodził wiedzy w kwestii działań ewidentnie, dla raciborzan, szkodliwych - napisał w korespondencji.
List byłego prezydenta Andrzeja Markowiaka wystosowany do prezydenta Dariusza Polowego, 24 sierpnia 2023 r.
Pojawiające się od kilku dni w lokalnych mediach informacje zwracają uwagę na przypadki patologii, na naszym raciborskim składowisku odpadów. W prezentowanych wypowiedziach mieszkańców sygnalizowany jest głównie problem uciążliwości odoru, jaki na tym składowisku jest emitowany. Ponadto można było dowiedzieć się, że na tym składowisku przyjmowane są odpady pochodzące spoza naszego miasta, o nieznanym stopniu toksyczności i z rażącym naruszeniem przepisów m.in. ustawy o gospodarce odpadami.
Pozwolę sobie zauważyć, że wybudowane w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, przy ulicy Rybnickiej, ogromnym wysiłkiem społeczności Raciborza, nie tylko finansowym, miejskie składowisko odpadów było wtedy jednym z niewielu takich nowoczesnych obiektów w Polsce. Sposób eksploatacji tej instalacji miał, przez jak najdłuższy czas, gwarantować mieszkańcom możliwość stosunkowo taniej utylizacji własnych odpadów komunalnych i ponoszenie przez nich, z tego tytułu, jak najmniejszych opłat.
Trzeba bowiem mieć świadomość, iż każda tona deponowanych odpadów, pochodzących spoza Raciborza, skraca „żywotność" naszego składowiska i przybliża moment jego wypełnienia i w konsekwencji - zamknięcia, a tym samym konieczność utylizacji naszych odpadów w innych miejscach. Taka sytuacja niewątpliwie spowoduje znaczący wzrost opłat ponoszonych przez mieszkańców miasta z tytułu ich odbioru i utylizacji.
Trzeba też zdawać sobie sprawę, że przy obecnych, ale i przyszłych uwarunkowaniach społecznych, warunkach topograficznych i środowiskowych, nawet przy nieograniczonych możliwościach finansowych, wybudowanie nowego składowiska odpadów komunalnych w Raciborzu będzie niemożliwe!
Dlatego dopuszczanie do zasypywania obecnego składowiska odpadami z zewnątrz jest przejawem skandalicznej patologii i skrajnej nieodpowiedzialności władz miasta Racibórz. Jako mieszkaniec i obywatel, sprzeciwiam się takiemu szkodliwemu postępowaniu.
Zapewniam, że wszelkimi dostępnymi sposobami i z aktywną pomocą członków naszej raciborskiej wspólnoty samorządowej, będę dochodził wiedzy w kwestii działań ewidentnie, dla raciborzan, szkodliwych.
Mając powyższe na względzie, proszę Pana, aby, uznając moje prawo do informacji dotyczących naszego miasta, udzielił mi, na podany wyżej adres i bez zbędnej zwłoki, pisemnej odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jaka ilość odpadów, pochodzących spoza Raciborza, została zdeponowana w latach 2022 i 2023 na raciborskim komunalnym składowisku odpadów przy ul. Rybnickiej?
2. Jakie były źródła pochodzenia w/w odpadów i kto je dostarczał na składowisko?
3. Kto podjął decyzję o składowaniu w/w odpadów na tym składowisku i czy odbywało się to za wiedzą Prezydenta Miasta lub jego zastępców?
4. Jaka ilość w/w odpadów została przyjęta bez ich ważenia na składowiskowej wadze np. z powodu jej niesprawności?
Od redakcji, 16 sierpnia skierowaliśmy do prezesa kontrolowanej przez prezydenta spółki Raciborskie Centrum Reycklingu R3 poniższe pytanie, na które jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 24 sierpnia wysłaliśmy je również do prezydenta. Tu również czekamy na odpowiedź.
- Czy Raciborskie Centrum Recyklingu R3 Racibórz Sp. z o.o. rzeczywiście podpisało umowy na odbiór odpadów spoza instalacji komunalnej (MBP Empol Racibórz), a jeśli tak, to z jakimi firmami, na jakiego rodzaju odpady (kody) i jakie ilości przyjęto (w rozbiciu na kody) w okresie 2022 oraz I półrocze 2023 - to pytanie zadaliśmy 16 sierpnia prezesowi R3, Janowi Makowskiemu. Jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
O odpady zwożone na Brzezie spoza Raciborza pyta również grupa mieszkańców.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz