Prezes Makowski boi się sankcji karnej więc nie udzieli radnemu informacji w sprawie odpadów
Na polecenie prezydenta D. Polowego rzeczniczka magistratu rozesłała do mediów pismo, jakie skierował do byłego prezydenta M. Lenka prezes Raciborskiego Centrum Recyklingu R3 Jan Makowski. Rzecz dotyczy odpadów spoza Raciborza, jakie mają trafiać na składowisko w Brzeziu.
Makowski do Lenka Pismo nosi datę 29 sierpnia 2023 r. i zostało skierowane do wiadomości prezydenta Dariusza Polowego oraz członków rady nadzorczej RCR R3.
Pan Mirosław Lenk
Rada Miasta Racibórz
W odpowiedzi na wysłany przez Pana e-mail z adresu (xxx) z dnia 6 lipca 2023 r.: Ujawnienie Panu szczegółowych informacji odnośnie działalności operacyjnej przedsiębiorstwa Raciborskiego Centrum Recyklingu R3 (RCR) jest obciążone ryzykiem niżej wskazanych sankcji dla osoby dane te ujawniającej, albowiem - co wynika z Krajowego Rejestru Sądowego - jest Pan aktualnie członkiem zarządu przedsiębiorstwa konkurencyjnego z Rybnika, świadczącego identyczne usługi jak RCR;
Informacje stanowiące tajemnicę handlową przedsiębiorstwa RCR nie mogą być podane do publicznej wiadomości;
Za ujawnienie takich wrażliwych danych poza ogólny zakres, kodeks karny przewiduje sankcję wskazaną w przepisie art. 231 §l (dotyczącą przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego oraz działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego); a także w art. 296 k.k. (przestępstwo nadużycia zaufania, czyli tzw. niegospodarności);
Ponadto, jako członek zarządu spółki handlowej, podlegam również rygorowi przepisów kodeksu spółek handlowych w zakresie działania na szkodę spółki, np. poprzez ujawnienie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.
Lenk do Makowskiego
Pismo radnego i byłego prezydenta do prezesa RCC R3 z 30.06.2023
Dzień dobry
Szanowny Panie Prezesie
Uprzejmie proszę o udzielenie informacji w zakresie podmiotów (kontrahentów) dostarczających odpady na raciborskie składowisko odpadów z podaniem ilości i rodzaju odpadów w okresie od stycznia do grudnia 2022 r. oraz od stycznia do 30 czerwca 2023 r. Dane pochodzą z systemu BDO i są jawne, zwłaszcza dotyczy to spółek samorządowych. Nie pytam o ceny, które uznaję za tajemnicę przedsiębiorstwa. Pozdrawiam Mirosław Lenk -Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Rady Miasta Racibórz
Co dalej?
- Nie mam wątpliwości, że te dane są jawne, szczególnie w sytuacji, gdy to spółka gminy, a w grę wchodzi interes publiczny - komentuje Mirosław Lenk. - Każda mieszkanka i mieszkaniec Raciborza mają prawo wiedzieć, skad, ile i jakie odpady trafiają na nasze składowisko. Mają do tego szczególny interes prawny i faktyczny. To my mieszkańcy ponieśliśmy koszty budowy i rozbudowy składowiska i utrzymujemy system gospodarowania odpadami wyłącznie z naszych comiesięcznych opłat - dodaje. Lenk zapowiada, że wykorzysta drogi prawne, by uzyskać od spółki informacje.
Inni też pytają, odpowiedzi brak O wyjaśnienie kwestii odpadów mających trafiać do Raciborza z innych rejonów Polski, ich ilość i rodzaj pytają: mieszkańcy Brzezia, którzy od kwietnia skarżą się na odór dochodzący ze składowiska; redakcja naszraciborz.pl (pismo do prezesa RCR R3 z 16.08.2023 bez odpowiedzi), były prezydent Andrzej Markowiak, radny Henryk Mainusz. Odpowiedzi brak.
Mieszkańcy Brzezia dysponują zdjęciami ciężkich pojazdów (tzw. wanien) dojeżdżających na składowisko w Raciborzu. Nieoficjalnie dowiedzieli się, że RCR R3 zawarło umowę przynajmniej z pięcioma firmami z Polski. Zachodzi podejrzenie, że jedna z nich zwozi odpady pozwierzęce.
Czytaj o sprawie:
Czy do Raciborza zwożą odpady pozwierzęce? Na Brzeziu dalej śmierdzi
Markowiak do Polowego: przejaw skandalicznej patologii i skrajnej nieodpowiedzialności!
Odór w Raciborzu-Brzeziu. Stanowisko spółki Empol
Komentarze (0)
Dodaj komentarz