Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 września 202308:53

Rowerzyści podążyli szlakiem raciborskich spichlerzy

Rowerzyści podążyli szlakiem raciborskich spichlerzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

10 września 2023 odbyła się wycieczka rowerowa szlakiem spichlerzy ziemi raciborskiej, zorganizowana przez Miasto Racibórz w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić cenne, unikatowe już relikty kultury chłopskiej Raciborszczyzny dzięki uprzejmości i gościnności właścicieli - w większości osób prywatnych, na których posesjach zachowały się lamusy. Wiele z tych osób to pasjonaci lokalnej historii, którzy doceniają wartość dziedzictwa wsi i regionu. Zbierają pamiątki z dawnych czasów i gromadzą je w spichlerzach. Niektórzy nadal używają spichlerzy jako miejsca do przechowywania małych maszyn, narzędzi czy rowerów.

Zwiedzono lamusy: przy ul. Mariańskiej i przy ul. Czynu Społecznego w Raciborzu, przy ul. Rostka w Wojnowicach, przy ul. Raciborskiej w Krzanowicach, dwa spichlerze przy ul. Mikołaja Kopernika w Borucinie, trzy spichlerze przy ul. Głównej w Bolesławiu oraz spichlerz przy ul. Pomnikowej w Bieńkowicach. Ponadto przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich zwiedzono starą kuźnię, piekarnię, młyn i salkę pamięci DFK w Bolesławiu, w której rowerzyści mogli usiąść do stołu i posilić się.

Nie do przecenienia były rozmowy z mieszkańcami odwiedzanych miejscowości - ich dbałość o zachowanie lokalnej pamięci jest imponująca.

Spichlerze chłopskie zwane lamusami to nieduże, kopulaste budynki gospodarcze drewniane lub drewniano murowane, czasem podpiwniczone, budowane w konstrukcji zrębowej, kryte dachem namiotowym. Były tynkowane od zewnątrz gliną z domieszką sieczki słomianej, bielone wapnem. Do krycia dachu pierwotnie używano najczęściej kamiennego łupka. Powstawały przy zagrodach wiejskich od XVIII w., zachowane obiekty pochodzą z przełomu XVIII i XIX w. lub z połowy XIX w. Do naszych czasów zachowało się ich kilkanaście na Raciborszczyźnie i w okolicach. Niestety ich liczba szybko się zmniejsza — niedawno zniknął spichlerz w Krzanowicach przy ul. Długiej, jakiś czas temu zawalił się spichlerz w Pietraszynie. Niektóre zostały przeniesione do skansenów, np. spichlerze kopulaste z końca XVIII w. z Pszowa i z Bojanowa znajdują się obecnie na terenie Chorzowskiego Parku Etnograficznego.

Miasto Racibórz w 2012 r. przejęło od prywatnych właścicieli spichlerz zlokalizowany przy ul. Czynu Społecznego 14 w Raciborzu-Sudole i prowadzi tam już 4 etap ratunkowych prac remontowych finansowanych z budżetu Miasta przy wsparciu w postaci dotacji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 02.08.2024
2 sierpnia 202408:13

Nasz Racibórz 02.08.2024

Nasz Racibórz 26.07.2024
25 lipca 202418:43

Nasz Racibórz 26.07.2024

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.