Pamięć o Sybirakach nie ginie. Wspomnienie 17 września na Jeruzalem
Co roku 17 września, w rocznicę napaści ZSRR na Polskę, Sybiracy spotykają się przy Pomniku Sybiraków na cmentarzu Jeruzalem.
Coroczna uroczystość odbyła się również dziś, 17.09., z udziałem wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia. Była to również okazja do wręczenia Krzyży Zesłańców Sybiru. Odznaczenie stanowiono w 2003 r. jako wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości.
Pomnik Sybiraków na cmentarzu Jeruzalem powstał w 1999 r. z inicjatywy i według projektu nieżyjącej już Teresy Pawłowskiej, aktywnej raciborskiej działaczki Związku Sybiraków, przez lata pracy zawodowej związanej jako pielęgniarka ze służbą zdrowia. Grono raciborskich Sybiraków z roku na rok topnieje. Pamiętają jednak o spotkaniu 17 września.
Pomnik to granitowy monument o wysokości 1,8 m, w którym jest wycięty krzyż, a na skrzyżowaniu jego ramion znajduje się korona cierniowa przywieziona z Mediolanu. Na monumencie znajduje się tablica z wyrytym napisem:
zamęczonym
zagłodzonym
zamarzniętym
utopionym w bagnach
zaginionym w tajdze
Nasza pamięć i modlitwa
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.