Co w trawie piszczy – wykład dr hab. Agnieszki Bednarskiej w raciborskiej bibliotece
Już jutro, 27 września o godzinie 17.00 w raciborskiej bibliotece odbędzie się spotkanie z dr hab. Agnieszką Bednarską, która opowie jak światy owadów i ludzi wzajemnie na siebie oddziałują. Wykład „Co w trawie piszczy?” kończy realizację inicjatywy oddolnej „Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece”, jednej z trzech zwycięskich w projekcie „Łączy nas biblioteka”.
Dr hab. Agnieszka Bednarska jest od 10 lat związana z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, najpierw jako adiunkt, a od 2018 roku jako profesor nadzwyczajny. Jednocześnie kontynuuje współpracę z Instytutem Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym obroniła doktorat z biologii (2010 rok) i zrobiła habilitację z ekologii (2018). Jej zainteresowania badawcze obejmują takie zagadnienia jak ekotoksykologia, ekologia krajobrazu, toksyczność pestycydów i metali dla bezkręgowców, koszty życia w skażonym środowisku, wpływ naturalnych i chemicznych czynników na cechy historii życiowej bezkręgowców, aktywność enzymów oraz ekspresję genów. W ostatnim czasie dużo uwagi poświęca badaniom dotyczącym wpływu pestycydów na stawonogi, w tym pszczoły samotne, w krajobrazie rolniczym. Wśród zainteresowań dr hab. Bednarskiej jest także ekologia tropikalna. W wolnych chwilach podróżuje po świecie.
Na wykładzie dr hab. Bednarska opowie o znaczeniu owadów w przyrodzie i gospodarce człowieka oraz o tym, dlaczego, niestety, z roku na rok mamy coraz mniej owadów zapylających, prezentując dane pochodzące ze światowej literatury naukowej, w tym wyniki swoich własnych prac, które od kilku lat prowadzi wraz z doktorantami i pracownikami IOP PAN i INoŚ UJ. Wspólnie zastanowimy się nad tym co stanowi główne zagrożenie dla owadów zapylających oraz jak możemy im pomóc.
Spotkanie zorganizowano w ramach inicjatywy oddolnej „Dotknij Ligi Mistrzów w bibliotece” w ramach projektu „Łączy nas książka” raciborskiej biblioteki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany