Król puszczy wrócił do Raciborza. Żubrowisko w Brzeziu zasiedlone [FOTO i WIDEO]
Podskok, Pontycja, Potulanka II i Pośmiewna - jeden byk i trzy krowy z Jankowic zajęły dziś, 06.10., żubrowisko w Raciborzu-Brzeziu. Jego utworzenie łącznie z ośrodkiem edukacyjnym to inicjatywa wiceministra Michała Wosia, dziś z leśnikami współgospodarza uroczystości. Zobaczcie ten moment na wideo.
Cztery żubry z Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, należącego do Nadleśnictwa Kobiór, przyjechały do Raciborza z końcem września, przeszły kwarantannę, a dziś, w południe, weszły na 10-hektarowe żubrowisko, zajmujące las w Raciborzu-Brzeziu, na granicy z Pogrzebieniem. Powitanie żubrów, bo tak nazwano uroczystość, to pierwszy etap inwestycji Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Rybnik w naszym mieście. Wiosną będzie gotowy ośrodek edukacyjny. Już teraz można spacerować leśną ścieżką o długości 1,5 km wokół zagrody żubrów i wypatrywać osobników. Docelowo ma ich być 10. - Pierwszy akt prokreacji już się odbył - mówił dziś nadleśniczy z Rybnika, Tomasz Olszewski. Żubry z Brzezia mają swoich stałych opiekunów, poza normalną karmą w postaci mieszanki zbóż i wody, lubią też korzonki, marchewki, buraki, kasztany i żołędzie.
W uroczystości powitania żubrów udział wzięli wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który jeszcze jako minister środowiska zainicjował tworzenie brzeskiego żubrowiska, dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica oraz dyrektor regionalny Damian Sieber, a także prof. Wanda Olech-Piasecka, uznawana za światowy autorytet w kwestii hodowli żubrów. To ona wskazała miejsce, gdzie powinna powstać zagroda. Obejmuje pagórkowaty teren z żyzną glebą, pełen roślin wchodzących w skład menu tych zwierząt.
- Nowopowstała zagroda żubrów wpisuje się w plan ochrony żubrów. Dzięki przeniesieniu żubrów z ośrodka w Jankowicach, powstaje nowe stado tych zwierząt, co minimalizuje dla nich różne zagrożenia i ogranicza przenoszenie się chorób. Mają one destrukcyjny wpływ na przegęszczone populacje żubra europejskiego. Powstanie nowej zagrody polepszy warunki zarówno dla żubrów w Nadleśnictwie Kobiór, jak i naszych – brzeskich. Warte podkreślenia jest także to, że nawiązuje to do dawnych dziejów, kiedy w lasach okalających Racibórz były spotykane tak jak dziś: jelenie, sarny i dziki, ale także tury, niedźwiedzie i właśnie żubry.
Sprowadzenie żubrów na teren Nadleśnictwa Rybnik to także doskonała okazja do pokazania społeczeństwu jak ważna jest funkcja edukacyjna i społeczna lasu dla Lasów Państwowych. Szacuje się, że na terenie Nadleśnictwa Rybnik mieszka ponad pół miliona mieszkańców. Dzięki utworzeniu Pokazowej Zagrody Żubrów i okalającej je ścieżki edukacyjnej powstaje kolejne miejsce, gdzie można uczyć się o lesie, ochronie przyrody i naturze na świeżym powietrzu - informują Lasy Państwowe w specjalnie wydanej, okolicznościowej publikacji.
Jak dotrzeć?
Komentarze (0)
Dodaj komentarz