Podpisano umowę na remont starego szpitala przy Bema [FOTO i WIDEO]
Skrzydło starego szpitala od strony ulicy Bema zostanie do maja 2026 r. odrestaurowane. Znajdzie się tu ośrodek kuratorski i archiwum sądowe okręgu rybnickiego. Umowę podpisano dziś, 13.10., w gmachu dawnego sądu krajowego przy Wojska Polskiego.
– Sprawny wymiar sprawiedliwości oznacza łatwy dostęp sądu. Dostęp dla każdego, kto korzysta z usług sądowych. Dlatego inwestujemy w całej Polsce, żeby sądy były blisko ludzi. To jest nasze podstawowe zadanie – powiedział w Raciborzu Michał Woś. Wiceminister sprawiedliwości uczestniczył dziś (13 października) w uroczystości podpisania umowy na odbudowę budynku starego szpitala na potrzeby Sądu Rejonowego.
W odnowionym budynku przy ul. Bema 5 będzie miał swoją siedzibę Ośrodek Kuratorski przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu. Ośrodek został utworzony 1 stycznia 2022 roku w ramach realizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości polityki zmniejszania przestępczości wśród nieletnich.
– Do 2015 roku państwo było zwijane – powiedział wiceminister Woś. – Obok likwidowanych jednostek wojska, policji, poczty polskiej, zamykane były również ośrodki kuratorskie. Robiono to pod pretekstem braku pieniędzy i skuteczności działania – stwierdził. – Tymczasem wszystkie statystyki pokazują, że to właśnie ośrodki kuratorskie są najbardziej skuteczne na tym etapie, na którym nieletni wchodzący w kolizję z prawem nie jest jeszcze zdemoralizowany – podkreślił wiceminister Woś. – Takiego młodego człowieka nie trzeba zamykać w poprawczaku lub w ośrodku wychowawczym. Zwykle wystarczy pracować nad nim w ramach zajęć, które są prowadzone w ośrodkach kuratorskich – dodał.
Ośrodek w dobrym miejscu
Zgodnie z wynikami badań naukowych, zalecane jest, aby ośrodki kuratorskie znajdowały się poza budynkami sądu. Korzystający z nich nieletni nie czują się wtedy stygmatyzowani jako podsądni.
– Ci nieletni powinni być przekonani, że po prostu uczestniczą w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych, bo to daje kuratorom większe szanse, żeby wyprowadzić ich na prostą – powiedział wiceminister sprawiedliwości. – Stąd pomysł, aby ośrodek kuratorski powstał w tak pięknym miejscu, jakim jest zabytkowy budynek szpitala – stwierdził.
Budynek dawnego Szpitala Miejskiego przy ul. Gen. Józefa Bema 5 w Raciborzu zlokalizowany jest w strefie ochrony konserwatorskiej i został ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Posiada użytkową kondygnację podziemną, parter, piętro oraz użytkowe poddasze o łącznej powierzchni użytkowej 1.264 m2. Obok Ośrodka Kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu, znajdzie się w nim Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych oraz archiwum, które zaspokoi potrzeby całego okręgu rybnickiego. Szacowany koszt inwestycji wyniesie ponad 23 miliony złotych, a przewidywany czas jej realizacji to 36 miesięcy.
Jak zaznaczył wiceminister Michał Woś, nie jest to jedyna inwestycja Ministerstwa Sprawiedliwości w powiecie raciborskim, związana z ratowaniem zabytków. Jako przykłady takich inwestycji wskazał budynki dawnego zakładu poprawczego, dawnego sądu krajowego dla Śląska oraz dawnej winiarni.
Umowę podpisali Leszek Kędzior, dyrektor Sądu Apelacyjnego w Katowicach, oraz Artur Dziadosz, dyrektor Polskiej Grupy SW Przedsiębiorstwo Państwowe, które wygrało przetarg na wykonanie inwestycji w systemie projektuj-buduj. Termin zakończenia to maj 2026 r. Dyrektor Dziadosz zapowiedział, że zachowany zostanie historyczny wygląd obiektu, a także wiekowe drzewa na dziedzińcu. - Mamy pomysł na zagospodarowanie - dodał. Wartość obiektu, łączącego w sobie neogotyk i modernizm, podkreślił obecny dziś w sądzie Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Leszek Konarzewski.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś mówił też o próbach znalezienia inwestorów dla tych zabytków, ale wszystkie spaliły na panewce, doprowadzając do jeszcze większej destrukcji. W dużych miastach - przekonywał wiceminister - być może byłoby łatwiej znaleźć rozwiązanie komercyjne, ale dla takich miast jak Racibórz rozsądnym inwestorem jest państwo i przekazanie obiektu na cele użyteczności publicznej.
Część starego szpitala, należącą do GXL Polska Sp. z o.o., wystawiła w lipcu na pierwszą licytację Kancelaria Komornicza nr III w Raciborzu. Suma oszacowania nieruchomości wynosiła 1 008 569 zł. Cena wywołania była równa 3/4 sumy oszacowania i wyniosła 756 426,75 zł. Wiceminister mówił o wysiłkach związanych z doprowadzenia do tej licytacji, bo właścicielem była spółka, której udziałowcy nie chcieli nią zarządzać.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz