LAST MINUTE już w niedzielę w RCK
Raciborskie Centrum Kultury zaprasza już w najbliższą niedzielę, 5 listopada, o godz. 17.00 do RCK RDK przy ul. Chopina 21 na kolejny, po przedstawieniu "Kafka [tekst urywa się] "Teatru Ósmego Dnia, spektakl w ramach programu Teatr Polska. Tym razem o Śląsku i po śląsku "Last minute" Teatru Naumionego i Fundacji Szafa Gra.
Zdawałoby się, że przedstawienie „Last minute” porusza temat omówiony w sztuce na wszystkie możliwe sposoby – temat górniczego życia. Dzisiaj jednak, w obliczu transformacji energetycznej Polski, praca na grubie to zjawisko proszące o ponowną uwagę. W swoim najnowszym spektaklu Teatr Naumiony bierze pod lupę zarówno relacje łączące górnośląską społeczność, jak i historyczno-ekonomiczne przemiany modelu tutejszego życia.
W spektaklu to rdzenni mieszkańcy Górnego Śląska snują opowieść o wyzwaniach transformacji i jej wpływie na kształt lokalnych obyczajów. Głównym bohaterem przedstawienia jest młody górnik podejmujący pracę na pobliskiej kopalni. Pod wpływem rosnącego prestiżu społecznego oraz korzyści materialnych, postanawia czerpać z życia garściami i planuje wymarzone wakacje w stylu „last minute”. W trakcie przygotowań do wyjazdu dowiaduje się jednak, że jego kopalnia ma lada chwila zostać zamknięta. Rozterki bohatera związane z koniecznością odwołania wyjazdu stopniowo zamieniają się w poważne refleksje na temat dotychczasowego życia. Rozmowy ze starzykiem i omom utwierdzają chłopaka w przekonaniu o wadze jego pracy. Tymczasem w kontrze do głównego bohatera stoi jego brat – młody, wykształcony, a przede wszystkim krytyczny wobec postawy krewniaka. Tragikomiczne „Last minute” nie niesie żadnego uniwersalnego przesłania, a autorzy i autorki spektaklu dalecy są od objaśniania komukolwiek świata czy wytyczania pożądanych kierunków jego rozwoju. Swoim nowym spektaklem, zespół Teatru Naumionego zaprasza do szczerej rozmowy na temat tożsamości kulturowej oraz zmieniającego się oblicza Górnego Śląska.
SCENARIUSZ:
Marcin Melon
REŻYSERIA:
Iwona Woźniak
Choreografia:
Natalia Dignes
SCENOGRAFIA/KOSTIUMY:
Iga Słupska
MUZYKA:
Jan Nowak
AKTORZY:
PYJTER – Bartłomiej Garus
ANA – Magdalena Owczarek
MODY – Łukasz Domin
HANEK – Józef Ignasiak/ Marcin Noras
FRELKA – Karolina Sosna/ Małgorzata Spyra
KLACHULE – Joanna Sodzawiczny, Beata Kniejska, Jolanta Sodzawiczny
RUBY – Dominik Sodzawiczny/ Wiktor Frankowicz/ Paweł Szafraniec
STARKA – Bronisława Porembska
BAJTEL – Kajetan Woźniak
SYLWIA – Sylwia Woźnica/ Iza Zajusz
UJEK – Marcin Machulik
DZIENNIKARZ - Paweł Szafraniec
TECHNICZNI:
Andrzej Woźniak
Andrzej Wójcik
Janusz Golec
Edward Szolc
ŚWIATŁO I DŹWIĘK:
Wojtek Boruszka
Przemek Mól
Marcin Thoman
Maksym Juranek
CHARAKTERYZACJA I KOSTIUMY:
Sabina Baron, Helena Chwałek
INSPICJENT:
Teresa Machulik
REALIZACJA WIDEO:
Paweł Szymkowiak
KONSULTACJE WOKALNE:
Nina Wolska
Zdjęcia: Maciej Dziaczko
Bilety w cenie: 30 zł do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/360560
*Honorowane raciborskie karty: „Rodzina+” i „Senior 60+”
Ponadto przed spektaklem, w godz. 14.30 - 16.30, zapraszamy na warsztaty teatralne z Teatrem Naumionym. Zajęcia poprowadzi Iwona Woźniak - menadżerka kultury, teatrolożka, animatorka kultury, pedagożka, reżyserka, dyrektor Teatru Zagłębie.
Wykorzystując techniki pracy Teatru Naumionego chcemy zainspirować widzów do odkrywania historii i lokalnych tradycji w poszczególnych miejscowościach, które odwiedzimy. Dlatego proponujemy niecodzienny warsztat, który zamierzamy przeprowadzić wykorzystując historie zaczerpnięte z miejscowości, które odwiedzimy w trakcie objazdu. Reżyserka spektaklu podzieli się historiami i opowie o pracy ze społecznościami lokalnymi z wykorzystaniem etnoteatru, a następnie przeprowadzi warsztaty oparte na metodach aktywizujących, związanych także ściśle z pedagogiką teatru. Zamierzamy w pracy wykorzystać dramę, pracę grupową, mikroprojekt, pracę indywidualną. Efektem pracy warsztatowej będzie stworzenie mikro scenariuszy, które mogą stać się bazą do stworzenia własnych spektakli. Mamy nadzieję, że w ten sposób zachęcimy widzów do stworzenia własnych opowieści i odkrywania lokalnych historii w swoich miejscowościach.
Warsztaty przeznaczone dla uczestników od 12 r.ż. Zajęcia są bezpłatne.
Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany