Obrazowanie satelitarne pozwoliło poszerzyć wiedzę o grodzie w Borucinie
Efektami swojej pracy chwalą się Maksym Mackiewicz, Bartosz Myslecki i znany z szeregu badań archeologicznych na ziemi raciborskiej dr Mirosław Furmanek, badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Boruciński gródek znajdował się w dolinie Cyny (Psiny). Został odkryty w trakcie badań powierzchniowych przez Maksa Hellmicha w latach 30. XX w. Jego wstępną inwentaryzację w początkach wojny przeprowadził Gerhard Fock. Badania wykopaliskowe zrealizowano dopiero w 1998 r. pod kierownictwem Teresy Kosmali, dostarczając podstawy do datowania obiektu na XIII-XIV w. Majdan otoczony jest fosą, wałem i kolejną fosą. Morfologia obiektu jest jednak słabo wyraźna, częściowo zniszczona przez rowy melioracyjne - zastrzegają badacze.
- W 2013 r. zainicjowano projekt inwentaryzacji i nieinwazyjnego rozpoznania śląskich założeń obronnych. W pierwszej kolejności do badań wytypowano obiekty najgorzej zachowane. Scenariusz działań był oparty o źródła charakterystyczne dla nurtu archeologii krajobrazu np. dawne mapy, zdjęcia lotnicze, obrazy satelitarne, lotnicze skanowanie terenu. Na dwóch obiektach, w Chrzelicach (pow. prudnicki, woj. opolskie) i w Borucinie (pow. raciborski, woj. śląskie), wykonano ponadto badania geomagnetyczne. Projekt zaowocował nie tylko rozpoznaniem poszczególnych stanowisk, ale także wypracowaniem niedrogiej, szybkiej i efektywnej procedury badawczej - piszą naukowcy, publikując opracowanie pt. Nieinwazyjne rozpoznanie średniowiecznych założeń obronnych na Śląsku [PDF].
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany