Światowy Dzień Jeża w raciborskim poprawczaku
Najpierw był jeż samotnie zimujący pod stertą liści w ogródku. Potem pomysł, aby na wiosnę, kiedy już się obudzi przygotować mu domek, w którym będzie mógł bezpiecznie spać przed wyruszeniem na nocne łowy. W efekcie ponad setka kolczastych ssaków otrzymała funkcjonalne domki „pod klucz”. 10 listopada, w ramach Światowego Dnia Jeża w raciborskim Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich podsumowano projekt „Cztery kąty i jeż piąty”.
Każdy, starszy czy młodszy, wie, jak wygląda jeż. To prawdopodobnie, obok kota, psa i ptaków na niebie jedno z pierwszych zwierząt, które uczyliśmy się rysować jako przedszkolaki, obowiązkowo przedstawiane z dorodnym jabłkiem na grzbiecie. I choć jeże jabłek nie jedzą, gdyż podstawą ich diety są robaki ziemne, ślimaki i owady, płazy, to bez wątpienia są to jedne z najpożyteczniejszych zwierząt w naszym otoczeniu.
-Nasza aktywność w wykonywaniu budek dla ptaków, domków dla kotów, psów czy owadów ma wieloletnią tradycję i zawsze chętnie angażujemy się w tego typu projekty społeczne – mówi Grzegorz Bulenda, dyrektor raciborskiej placówki – Posiadamy nowoczesne warsztaty stolarskie, wysoko wykwalifikowaną kadrę i chętnych do pracy wychowanków, którzy aktywnie współdziałają z opiekunami, przy okazji ucząc się poprzez działanie i tego typu akcje są dla nas nie tylko sposobem na budowanie kapitału społecznego nieletnich, ale też sposobem na powiązanie praktycznych umiejętności stolarskich z pracą społecznie użyteczną, uczeniem poprzez działanie.
Akcja, która miała ogarnąć swoim zasięgiem jedynie raciborskie placówki i osoby prywatne dzięki mediom społecznym zdobyła ogólnopolski zasięg, a domki wykonane w Raciborzu trafiły w każdy zakątek Polski: od Gorzowa Wielkopolskiego, przez Poznań, Wrocław, Rybnik, Kraków, Kielce po Lublin i Bieszczady. W sumie na nowych lokatorów czeka w tej chwili 107 domków.
Domki wykonane zostały w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu, przekazanych w postaci niepotrzebnych palet i odpadów poprodukcyjnych przez kornickie Eko-Okna i Lasy Państwowe. Ostatni transport zawierający 16 domków wyruszył właśnie do Nowego Tomyśla.
- Pozyskanie kluczowych partnerów w postaci „Eko-Okien” i „Lasów Państwowych” umożliwiło nam znaczące rozszerzenie akcji i podwojenie pierwotnie zakładanej liczby domków –dodaje Andrzej Tomczyk, pomysłodawca akcji - Szefostwo kornickiego giganta błyskawicznie zareagowało na naszą prośbę i przysłało dwa wielkie transporty drewna, które nasi wychowankowie pod okiem nauczycieli zawodu szybko zamienili na funkcjonalne domki. „Lasy Państwowe”, od lat promujące zwiększenie świadomości społecznej na temat wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej wsparły nasze Stowarzyszenie darowizną, dzięki której mogliśmy zakupić nowoczesne urządzenia do obróbki drewna, co znacznie usprawniło proces produkcji schronień.
W przyszłym roku akcja budowy domków dla jeży będzie kontynuowana, ale są też nowe pomysły.
- Planujemy projekt, którego celem będzie przekazanie raciborskim przedszkolom i szkołom warzywników-zielników, dzięki którym w atrakcyjny sposób, dzieci będą uczyć się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole samodzielnie wyhodowane warzywa – dodaje Tomczyk- Również ten produkt zostanie wykonany z materiałów wtórnie wykorzystanych, a w ramach projektu uczniowie szkół i przedszkoli będą mogli wykonywać część prac, jak choćby malowanie czy zdobienie konstrukcji wspólnie z wychowankami. Ponownie będzie to działanie realizowane wspólnie z partnerami, czyli firmą „Eko-Okna” oraz „Lasami Państwowymi”, które już zadeklarowały chęć kontynuowania wspólnych działań prospołecznych. Portal naszraciborz.pl będzie patronem tego przedsięwzięcia.
Informacje o obu projektach będą umieszczane na fejsbukowym profilu Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany