W Wodzisławiu Śląskim pożegnano komendanta raciborskich strażaków
Mszę św. żałobną odprawiono w kościele pw. św. Huberta. Pogrzeb odbył się wedle strażackiego ceremoniału. Śp. st. bryg. Andrzej Brzozowski kierował raciborską komendą w latach 1993-2008, w tym w tragicznym czasie wielkiej powodzi.
Słowo pożegnalne wygłosił komendant KP PSP w Raciborzu st. bryg. Jarosław Ceglarek
W smutku pogrążona rodzino, czcigodni księża, panowie generałowie, panowie Komendanci, Dyrektorzy, Przedstawiciele Władz Samorządowych, krewni, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi, strażacy, drodzy zebrani
Trudno zacząć, choć chciałoby się powiedzieć bardzo wiele, brakuje jednak słów – żadne z nich nie wyrażą bólu jaki w nas pozostaje po jego stracie. Spotykamy się przy trumnie świętej pamięci Andrzeja Brzozowskiego. Są sztandary, kwiaty, tłumy ludzi. Można by się zapytać cóż to był za człowiek, którego tak żegnamy? Otóż była to osoba, która w pełni zasłużyła na takie pożegnanie, zasłużyła całym swoim życiem. Wielki człowiek, dla którego nie było rzeczy, której nie można zrobić. Strażak. Ratownik. Dobry Dowódca. Genialny Przywódca. Wspaniały człowiek… człowiek, dla którego Straż, była całym życiem. Dlatego w pełni zasługuje na taki pogrzeb. Przy tylu sztandarach, przy honorowej asyście i zgodnie z ceremoniałem pożarniczym.
Dziękuję, że zgromadziliście się tutaj, by towarzyszyć mu w jego ostatniej drodze. Jego śmierć jest wielkim bólem dla nas wszystkich.
Pan st. bryg. w st. spocz. Andrzej Brzozowski urodził się 06.08.1952 r. w Białymstoku. Służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w roku 1972 jako podchorąży w Wyższej Szkoły Oficerskiej Szkoły Pożarniczej. Następnie z dniem 25 sierpnia 1977 r. w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Wodzisławiu Śląskim pełnił służbę na stanowisku inspektora, a potem już z dniem 1 października 1981 r. został mianowany na Zastępcę Komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim. Był również starszym oficerem - kierownikiem wydziału p.poż. w KWK XXX-lecia w Jastrzębiu Zdroju. W krótkim okresie czasu tj. od 7.12.1992 r. do 04.01.1993 zajmował również stanowisko oficera ds organizacyjno - szkoleniowych w Komendzie Rejonowej PSP w Rybniku. Następnie podjął służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, którą pełnił od 5.01.1993 r. do 30.04.2008 r. jako Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.
W swojej 35 letniej służbie uczestniczył w wielu akcjach ratowniczo
- gaśniczych na terenie rejonu operacyjnego powiatu wodzisławskiego i raciborskiego, min.:
• powodzi w rejonie Wodzisławia Śląskiego w 1984 r.
• powodzi na terenie gminy Krzyżanowice w roku 1996,
• powodzi na terenie miasta Raciborza i gmin powiatu raciborskiego w roku 1997
Podczas służby został odznaczony:
• Srebrną Odznaką „Za zasługi w zwalczaniu powodzi’’ - 1986 r.
• Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa - 1985 r.
• Brązowym Krzyżem Zasługi - 1986 r.
• Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa - 1994 r.
• Srebrnym Krzyżem Zasługi - 1996 r.
• Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju - 1997 r.
• Złotą Odznaką „Za zasługi w zwalczaniu powodzi’’ - 1998 r.
• Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” - 1999 r.
• Złotym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa - 2000 r.
• Złotą Odznaką ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej’’ - 2004 r.
• Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju - 2004 r.
• Złotym Znakiem Związku - 2007 r.
• Złotym Medalem za Długoletnią Służbę – 2007 r.
Andrzej był człowiekiem niezwykłym, a jego niezwykłość przejawiała się każdego dnia w drobnych gestach. Niepowtarzalny człowiek, wspaniały mąż, kochający ojciec, niezwykły organizator, dobry strażak, wspaniały Komendant. Był współorganizatorem corocznego Memoriału im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego. Strażaków, którzy polegli podczas wielkiego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku.
Choć ta chwila rozstania dla nas ludzi jest bolesna, to nasza wiara wyraźnie mówi nam, że po doczesnym życiu udajemy się do lepszego świata, gdzie nie ma trosk, nie ma bólu i panuje wieczna radość. Tam gdzie z pewnością teraz się udajesz i razem z naszym patronem św. Florianem będziecie stać na straży naszego bezpieczeństwa.
Twoja działalność wpisała się złotymi literami nie tylko w historię Raciborza, ale również całego Powiatu raciborskiego i powiatu wodzisławskiego. Dlatego w imieniu władz samorządowych dziękuję Ci za rozwój ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwo mieszkańców.
Pamięć o Tobie, Panie Komendancie, pozostanie żywa na zawsze w naszych sercach i modlitwie. Twoje odejście napełnia nas smutkiem i żalem.
Kieruję do Was tu zebranych, wyrazy wdzięczności za obecność w tej uroczystości pogrzebowej. Dziękuję wszystkim pocztom sztandarowym, Dziękuję za obecność władzom samorządowym. Dziękuję również za obecność Panom Generałom pożarnictwa, Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, funkcjonariuszom, pracownikom, emerytom i rencistom Państwowej Straży Pożarnej, delegacjom z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu raciborskiego i wodzisławskiego. Bóg zapłać służbie liturgicznej na czele z księdzem dziekanem Januszem Badurą wraz z kapelanami Straży Pożarnej ojcem Marcelim Dębskim, ks. Jarosławem Buchenweldem. Dziękuję służbom mundurowym, przyjaciołom, sąsiadom, znajomym, że tak licznie przybyli pożegnać Andrzeja Brzozowskiego. Dziękuję również orkiestrze dętej „KWK Ruch Zofiówka” za czynny udział w pogrzebie.
Proszę, byście zawsze mieli w pamięci naszego nieodżałowanego Andrzeja.
Cześć Jego Pamięci. parcie i liczne przy
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.