Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 listopada 202308:38

Warsztaty tradycyjnych ozdób choinkowych w GCK w Nędzy

Warsztaty tradycyjnych ozdób choinkowych w GCK w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Nędza:

Dawniej ozdoby choinkowe wykonywano w domach. Zazwyczaj było to zadanie dzieci, ale również dorośli brali czynny udział w tworzeniu choinkowych cudeniek. Ozdoby wykonywano zazwyczaj z dostępnych materiałów takich jak: skrawki materiału, bibułki, sreberka po cukierkach, słoma, drewniane wióry, wydmuszki i orzechy...

Chcąc przybliżyć Wam te wspaniałe tradycje, Gminne Centrum Kultury w Nędzy zaprasza gorąco na rodzinne warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych, które poprowadzi dla nas etnolożka i rękodzielniczka, pani Dobrawa Skonieczna-Gawlik. Spotkanie odbędzie się w piątek, 15 grudnia w godzinach od 16:00-18:00 w sali na parterze przy ul. Strażackiej 2 w Nędzy. Podczas warsztatów wykonacie własnoręcznie przepiękne ozdoby ze słomy i kolorowych łubków drewnianych, które oczywiście zabierzecie do domu, by udekorować nimi swoją tegoroczną choinkę.

Koszt udziału: 20 zł od dziecka (zapisujemy się w parach wielopokoleniowych, np. mama+dziecko/dzieci). Zapisy telefonicznie pod numerem 506141501.

Kilka słów o technice:

Ozdoby wykonywane ze słomy i drewnianych wiórów były wyjątkowo piękne. Pierwsze lekkie w naturalnym kolorze, drugie wielokolorowe, ażurowe przez cały okres godów zdobiły zielone drzewko.

Słomiane serduszka, gwiazdki i kółeczka powstawały za pomocą odpowiedniego łączenia słomek za pomocą sznurka techniką stosowaną podczas wyplatania np. koszyków. Wykonywano je z pojedynczych słomek lub też ze słomek zaplecionych w warkocze.

Z łubów czyli cienkich drewnianych pasków, początkowo wierzbowych, dębowych, lipowych później osikowych poddanych procesowi farbowania robiono kolorowe ptaki, kwiaty, rozety, serduszka i gwiazdki.

Prowadząca: Dobrawa Skonieczna – Gawlik - etnolog, etnograf, kustosz. Od 2006 roku prowadzi zajęcia, warsztaty i pokazy wikliniarskie, a także badania etnograficzne związane z plecionkarstwem, przygotowuje artykuły związane z historią i współczesnym obrazem plecionkarstwa polskiego. Od 2007 roku bierze udział w Ogólnopolskich Plenerach Wikliniarskich organizowanych przez Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu oraz Ogólnopolskim Konkursie Plecionkarskim im. Jana Bartosiewicza. Wykonane prace poplenerowe (według projektów Bartosza Gawlika) znajdują się w zbiorach Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, eksponowane są na wielu wystawach w całej Polsce znajdują się także w kolekcjach prywatnych. W 2017 roku praca wykonana według projektu Bartosza Gawlika zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plecionkarskim im. Jana Bartosiewicza Nowym Tomyślu. W roku bieżącym wraz z Bartoszem Gawlikiem (praca zespołowa) otrzymałam srebrny medal w I Mistrzostwach w Wyplataniu Nowy Tomyśl 2018 w kategorii "Abstrakcyjna forma dekoracyjna"

Autor: GCK Nędza, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.