Co dobrego zielonego słychać? Zielone miasto Racibórz – podsumowanie roku 2023
W 2023 roku udało się wzbogacić zieleń miejską o nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin w obszarze pasów zieleni, skwerów i parków. Warto też wspomnieć, że kolejne 5 drzew zyskało miano pomników przyrody.
Z każdym rokiem Racibórz staje się bardziej zielony. Zielona przestrzeń publiczna odgrywa szczególnie ważną rolę w mieście. Tworzy mikroklimat środowiskowy dla bioróżnorodności. Wpływa pozytywnie na budowanie odporności miasta na zmiany klimatu oraz przeciwdziała negatywnym zjawiskom takim jak np. smog. Sprzyja nawiązywaniu kontaktów między jej użytkownikami, integracji społecznej, komfortowi relaksu, wypoczynku oraz rekreacji. Jest również miejscem umożliwiającym organizację różnorodnych wydarzeń miejskich oraz społecznych, w tym realizowanych przez samych mieszkańców czy też organizacje pozarządowe. Zieleń publiczna wpływa również pozytywnie na wizerunek miasta.
Dlatego niezwykle ważna jest ciągła poprawa jakości zielonych przestrzeni w mieście i pielęgnacja w sposób zrównoważony. W 2023 roku udało się wzbogacić zieleń miejską o nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin w obszarze pasów zieleni, skwerów i parków. Warto też wspomnieć, że kolejne 5 drzew zyskało miano pomników przyrody.
Cztery zielone pory roku
Co istotne, jak co roku, staramy się włączać najmłodszych mieszkańców w „zielone działania”, dlatego też witając wiosnę, ogłosiliśmy konkurs „Z pamiętnika małego ogrodnika” i rozdaliśmy warzywniki do raciborskich przedszkoli. Miejskie placówki z entuzjazmem włączyły się w akcję, tworząc prawdziwe ogrody warzywne.
Latem tradycyjnie już podziwialiśmy dzieła raciborskich ogrodników w ramach konkursu ZIELONO MI, które z roku na rok wzbogacają zasób zielonych terenów prowadzonych w sposób zrównoważony (zarówno w obszarze ogródków przydomowych jak i w przestrzeniach ogólnodostępnych). Sam konkurs ma również promować wśród mieszkańców świadomość na temat bioróżnorodności i wpływu roślin na lokalne środowisko.
Jesienią zaś, wzorem ubiegłego roku, stworzyliśmy wspólnymi siłami ogród deszczowy przy SP13 i obsadziliśmy bulwary lewobrzeżne drzewami i cebulkami krokusów (6000 szt.).
Zachętą do dalszych działań w zakresie retencji jest fakt, że Miasto Racibórz zdobyło I miejsce w konkursie „Miasto z Klimatem - najlepszy zrealizowany projekt”, edycja 2023. Rozdanie nagród odbyło się 6 października w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Nagroda przyznana została w kategorii „zatrzymanie wód opadowych w miejscu ich opadu (w miastach do 70 tys mieszkańców)” za realizację pierwszego w Raciborzu ogrodu deszczowego, który zlokalizowany jest przy Przedszkolu nr 23. Ogród powstał jesienią 2022 r., a zazielenił się i zakwitł wiosną bieżącego roku. Więcej o inwestycji:
Zimą, natomiast, rozpoczęliśmy prace związane z rozszerzeniem powierzchni, których zazielenianie będziemy kontynuować wiosną przyszłego roku. „Odbetonowane” miejsca przy ul. K. Miarki i ul. Ogrodowej zostaną obsadzone odporną roślinnością (zgodnie z nowymi wewnętrznymi standardami dot. zieleni miejskiej), a następnie opiekę nad nimi przejmie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu i Państwowa Szkoła Muzyczna.
Lokalne działania dla zielonej okolicy Wzrost zainteresowania mieszkańców zwiększaniem ilości i jakości terenów zielonych da się również zauważyć w obszarze projektów społecznych. W 2023 r. cztery projekty realizowane w ramach Inicjatywy lokalnej („Zielone sąsiedztwo”, „Przywracamy zielone podwórze w środku miasta”, „Nasadzenia drzew przy ul. Pastora Michejdy”, „Zakątek pod chmurką”) skoncentrowały się na wzmacnianiu obecności zieleni w mieście, przyznając jej kluczową rolę.
Wzrost świadomości znaczenia rozwiązań zielonych w mieście skłonił nas do poszerzenia kryteriów oceny projektów zgłaszanych w ramach inicjatywy lokalnej o zagadnienia związane z rozwiązaniami proekologicznymi, w tym ze wspieraniem bioróżnorodności, zazielenianiem, ochroną dzikiej przyrody i lokalnych ekosystemów.
Naszym celem jest stworzenie bardziej ekologicznego i przyjaznego środowiska, poprawa jakości życia mieszkańców oraz promocja zrównoważonego rozwoju miasta. Istotą podejmowanych przez nas działań jest także adaptacja do zmian klimatu, która jest globalnym oraz lokalnym wyzwaniem.
Strategiczne podejście W marcu 2023 r. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Racibórz powołany został międzywydziałowy Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju, który zajmuje się inicjowaniem, kreowaniem i integrowaniem procesów zrównoważonego rozwoju spójnych ze Strategią Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2030, odpowiadających wyzwaniom stojącym przed miastami określonymi w Krajowej Polityce Miejskiej 2030 oraz celom określonym dla miast w Nowej Agendzie Miejskiej Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Jednym z efektów prac Zespołu jest uaktualniony katalog kryteriów oceny projektów w ramach inicjatywy lokalnej z poszerzonymi rozwiązaniami proekologicznymi.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany