Maestro Popławski na finał 800-lecia Krowiarek
Znany raciborski mistrz muzyki organowej wystąpił dziś, 29.12., w krowiarskim kościele zamykając obchody 800-lecia miejscowości.
Arkadiusz Popławski zagrał na organach firmy Martin Binder & Sohn z Regensburga, a muzycznemu wydarzeniu z utworami Wagnera, Bacha czy Beethovena w programie towarzyszyła prezentacja figur ocalałych po zniszczeniu drewnianego kościółka rodzin von Gaschin i von Donnersmarck. Zbierano środki na remont figury maryjnej, tzw. Panienki. W tym roku, przypomnijmy, Krowiarki gościły Krzesimira Dębskiego oraz The Sunny Side.
Arkadiusz Popławski, urodzony 24 września 1975 r. w Raciborzu. Absolwent PSM I st. w Raciborzu w klasie organów mgr. Henryka Klai, Absolwent PSM II st. w Rybniku w klasie organów mgr Elżbiety Włosek –Żurawieckiej, absolwent Metropolitarnego Studium Muzyki Kościelnej w Katowicach. Ukończył studia muzyczne na Wydziale Instrumentalistyki w klasie organów dr. Tomasza Orlowa oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w klasie fortepianu prof. Joanny Jasińskiej- Żaby ze specjalnością dyrygencką w klasie dr Jadwigi Sikory, uzyskując tytuł magistra sztuki. Wielokrotny uczestnik międzynarodowych mistrzowskich kursów improwizacji w ramach Letnich Akademii Organowych w Odenthal - Altenberg w Niemczech pod kierunkiem prof. Wolfganga Seifena. Obecnie organista kościołów w Raciborzu: św. Mikołaja, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Jana Chrzciciela. Wcześniej główny organista w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, do 2017 roku organista Archikatedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku.
Występował m. in. w ramach corocznych Festiwali Organowych i Chóralnych Fide et Amore w Żorach, podczas Dni Muzyki Organowej organizowanych przez władze miasta Rybnika i Raciborza. Przez kilka lat brał udział jako solista w corocznych Tyskich Wieczorach Kolędowych w Tychach, brał udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il Canto w Cieszynie. Koncertował na Wielkanocnych Koncertach Muzyki Sakralnej w Białej Podlaskiej a także w Leverkusen w ramach corocznych Nocy Organowych Orgelnacht. Grał na Międzynarodowym Festiwalu Musica Sacra w Skoczowie, na Międzynarodowej Dekadzie Muzyki Organowej w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Koncertował na Letnim Recitalu Organowym w Pogórzu. Koncertował także na Litwie i Słowacji. Od 2003 r. prowadzi działalność organmistrzowską, dawniej na terenie Górnego i Dolnego Śląska, obecnie na Pomorzu i Warmii.
W latach 2006 – 2011, na mocy dekretu arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia pracował w Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach, opracowując wiele akompaniamentów organowych do pieśni kościelnych, zawartych w nowopowstałym trzytomowym „Chorale Śląskim" Od 2006 r. Członek Zwyczajny Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. W latach 2015-2017 dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Organowego we Fromborku.
Osiągnięcia: 2009 - odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność artystyczną w społecznym ruchu muzycznym 2011 - otrzymał Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, nadaną przez Sejmik Województwa Śląskiego - 2012 - odznaczony Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność artystyczną w społecznym ruchu muzycznym 2012 - odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej", nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2014 - otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za całokształt działalności artystycznej na terenie Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem społecznej działalności na rzecz krzewienia kultury muzycznej w środowiskach amatorskich (współpraca z amatorskimi zespołami śpiewaczymi, działalność w zakresie muzyki folklorystycznej, koncerty w środowiskach wiejskich, koncerty edukacyjne dla szkół)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany