Fałszerze dokumentów staną przed sądem
Podrabiali m.in. dowody osobiste i prawa jazdy. 30 osób podejrzanych o fałszowanie dokumentów zatrzymali funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z Raciborza.
Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzili śledztwo, związane z popełnieniem wielu przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. W maju 2019 r. funkcjonariusze ŚlOSG zlikwidowali nielegalną ,,wytwórnię” fałszywych dokumentów, która funkcjonowała na terenie woj. dolnośląskiego. Jak ustalono w toku postępowania proceder polegał na podrabianiu m.in. polskich i zagranicznych dowodów osobistych, praw jazdy, które następnie były sprzedawane i wykorzystywane jako autentyczne. Przestępcy prowadzili pozornie legalną działalność, opartą na oferowaniu tzw. "dokumentów kolekcjonerskich". W latach 2012-2019 doszło do podrobienia ponad dwóch tysięcy dokumentów.
28 podejrzanym przedstawiono zarzuty z art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k., w zw. z art. 65 § 1 k.k. Głównemu fałszerzowi zarzucono ponad 2000 czynów przestępczych związanych z podrabianiem dokumentów.
W toku postępowania przygotowawczego wobec podejrzanych zastosowano zarówno izolacyjne jak i nieizolacyjnie środki zapobiegawcze. Ponadto dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych na kilku nieruchomościach i ruchomościach, oraz w postaci pieniędzy, wszystko o łącznej wartości ok. 2.000.000 złotych. Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 7 lat i 6 miesięcy.
Ponadto w toku postępowania ustalono, iż podejrzani podejmowali także czynności mogące udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia korzyści majątkowej związanej z popełnionymi czynami zabronionymi, która wyniosła ponad 3.000.000 złotych. Podejrzani m.in. używali kilkunastu kont bankowych, w tym na dane innych osób. W tym zakresie dwóm osobom przedstawiono zarzuty ,,prania pieniędzy”, za te przestępstwa podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.
28 grudnia 2023 roku skierowano do Sądu Okręgowego w Świdnicy obszerny, bo zawierający prawie pół tysiąca stron akt oskarżenia, przeciwko 30 osobom, w tym osobom które produkowały i nabywały hurtowe ilości sfałszowanych dokumentów, w celu dalszej ich odsprzedaży.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany