Ukazał się niezależny ranking Wspólnoty. Kto odniósł większy sukces - Lenk czy Polowy?
Sukces kadencji 2018-2023 to jeden z najbardziej wyczekiwanych rankingów Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota. Obejmuje wszystkie gminy w Polsce. Zawiera również dane historyczne. Sprawdziliśmy więc jak na tle miast powiatowych w regionie plasuje się Racibórz i który prezydent w ostatnich trzech kadencjach osiągnął większy sukces.
Ranking dla Wspólnoty (można go przejrzeć TUTAJ) przygotowali Paweł Swianiewicz - profesor ekonomii, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska - adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:
– sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej),
– sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej),
– sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej),
– sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym).
Czy zatem prawdziwe jest twierdzenie Dariusza Polowego z jego wyborczych billboardów, że "nigdy tak dobrze i tak dużo się nie działo"? Na tle poprzednich dwóch kadencji ta ma lepszy wynik, ale znacznie wyżej byliśmy notowani w latach 2002-2010. To czasy realizacji największego dotąd projektu inwestycyjnego w Raciborzu, czyli programu gospodarki wodno-ściekowej (modernizacja oczyszczalni, budowa nowych ujęć wody, skanalizowanie dzielnic). W tej kadencji wśród miast regionu wypadliśmy lepiej tylko od Głubczyc.
Miejsce Raciborza na tle podobnych miast powiatowych w regionie w kadencji 2017-2022
Wynik Raciborza w poprzednich kadencjach (podsumowanie)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz