Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 lutego 202415:10

List od ZNP. Ostatnie pożegnanie kol. Aleksandry Jańskiej

List od ZNP. Ostatnie pożegnanie kol. Aleksandry Jańskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Olu. Pozostaniesz w naszej pamięci i na kartach naszej kroniki związkowej, gdzie znajduje się wiele stron z Twoim udziałem - pisze Teresa Ćwik za Zarząd Oddziału Międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu.

Cmentarz Jeruzalem 15 lutego 2024 r.

Aleksandra Jańska urodziła się 17 marca 1939 r w miejscowości Wilkowisko w gminie Jodłownik w Małopolsce niedaleko Limanowej. Z Raciborzem związała 57 lat swojego życia, kończąc tutejsze I LO i Studium Nauczycielskie, kierując potem dworcową świetlicą, pracując w Szkole Podstawowej nr 15. W latach 1989-2000 kierowała placówką przy Stalmacha. Wprowadziła naukę języków obcych oraz uruchomiła pracownię komputerową. Nawiązała współpracę z młodzieżą z Białorusi, Anglii i Francji. Młodzież MDK z dużym powodzeniem uczestniczyła w międzynarodowych konkursach plastycznych, fotograficznych i rękodzielniczych. Od 1994 r. organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Barwy Jesieni”.

Za pracę zawodową otrzymała 2 nagrody Ministra Edukacji, 2 nagrody Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz Złoty Krzyż Zasługi. Pochodziła z Beskidu Sądeckiego. Stąd zamiłowanie do koronkarstwa. Jej prace można było oglądać m.in. w siedzibie TMZR. „Koronkarstwo jest moją życiową pasją. Zajmuję się nim od dzieciństwa. W okolicach Nowego Sącza, skąd pochodzę, kobiety tak właśnie spędzały wolny czas. Początkowo szydełkowałam chusteczki, z czasem serwetki i obrusy. A teraz tworzę koronkowe obrazy” – wspominała. Od lat brała udział w konkursach rękodzieła artystycznego w kraju i zagranicą. Zawsze z sukcesem.

„Nie tworzę koronek tylko na pokaz, dla mnie jest to coś więcej. Dzięki nim odrywam się od codzienności. Na początku robię szkic, następnie chwytam za szydełko i dziergam – wyjaśniała. Nie sposób określić, ile czasu zajmuje zrobienie koronkowego dzieła. – Czasem jest to zaledwie parę godzin, a bywa i tak, że pracuję nad maleńkim wzorem kilka dni. Tworzenie mojego maleńkiego dzieła sprawia mi niebywałą radość – mówiła artystka, pisząca również wiersze.

W grudniu 2021 r. wydała trzeci tomik swojej poezji. Opisuje w nim swój świat. Działała w Śląskim Uniwersytecie III Wieku, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Ostatnie lata mocno angażowała się w działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Do końca swojego życia była aktywna w przestrzeni publicznej.

W siedzibie TMZR organizowała spotkania i wystawy o różnej tematyce. M.in. w styczniu 2021 r. w czasie, gdy trwała pandemia i ludzie byli zamknięci w domach, zorganizowała wystawę prac Jana Świerczka z Krzanowic, który zaprezentował swój świat puzzli. Ola zwracając się do autora prac mówiła: „Bo sztuką jest patrzeć prawidłowo na rzeczy wokół, dostrzegać w nich piękno, bo one dają szczęście”.

W lutym 2021 r. ściany siedziby TMZR udostępniono na wystawę „Diamentowa noc” prac Magdaleny Rubackiej, Ola Jańska zawsze starała się przygotować krótki wiersz na daną okazję, wtedy przywitała zebranych słowami: „ W powiecie raciborskim jest taka miejscowość, co Krzyżanowicami się zowie. Zacni ludzie tam mieszkają, co Boga kochają, kulturę lubią, a swoje prace dziś artyści w towarzystwie miłośników wystawią”.
W lipcu 2021 r. A. Jańska zorganizowała wystawę prac pt. „Między fotografią a malarstwem”, gdzie absolwenci Liceum Sztuk Plastycznych, zaprezentowali swoje prace, z okazji 10-lecia działalności placówki. W kwietniu 2022 r. ponownie, wnętrza TMZR zostały udostępnione z inicjatywy kol. A. Jańskiej na wystawę prac plastycznych uczniów Liceum Plastycznego pt. „Wizytówki Raciborza”, wernisaż połączono z wieczorem poezji autorskiej uczniów ZSO nr 1 w Raciborzu. Organizowała również wernisaże m.in. dot. przyrody i obrzędów wielkanocnych.

A to tylko niektóre z inicjatyw podejmowanych przez kol. A. Jańską.

Aleksandra Jańska członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego była od 1 kwietnia 1975 r. Do 2019 r. pełniła funkcję członka Zarządu Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Raciborzu. Uczestniczyła w wielu wydarzeniach związkowych. Z dumą reprezentowała ZNP w czasie obchodów świąt narodowych:
- 11 listopada i 3 Maja. Na Spotkaniu Noworocznym ZNP w styczniu 2020 r. zaprezentowała swoją poezję, m.in. wiersz „Wigilia”.
- 21 września 2021 r. na Rodzinnym Zlocie ZNP w Łubowicach przedstawiła wiersz „Łubowickie wspomnienia”.

Za rok w 2025 r. miała obchodzić jubileusz i otrzymać odznakę za 50 lat przynależności do ZNP. Zmarła 10 lutego 2024 r.

Olu. Pozostaniesz w naszej pamięci i na kartach naszej kroniki związkowej, gdzie znajduje się wiele stron z Twoim udziałem.

Za Zarząd Oddziału Międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu
Teresa Ćwik

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.02.2025
20 lutego 202513:34

Nasz Racibórz 21.02.2025

Nasz Racibórz 14.02.2025
14 lutego 202519:07

Nasz Racibórz 14.02.2025

Nasz Racibórz 07.02.2025
6 lutego 202519:32

Nasz Racibórz 07.02.2025

Nasz Racibórz 31.01.2025
30 stycznia 202520:04

Nasz Racibórz 31.01.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.