List od ZNP. Ostatnie pożegnanie kol. Aleksandry Jańskiej
Olu. Pozostaniesz w naszej pamięci i na kartach naszej kroniki związkowej, gdzie znajduje się wiele stron z Twoim udziałem - pisze Teresa Ćwik za Zarząd Oddziału Międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu.
Cmentarz Jeruzalem 15 lutego 2024 r.
Aleksandra Jańska urodziła się 17 marca 1939 r w miejscowości Wilkowisko w gminie Jodłownik w Małopolsce niedaleko Limanowej. Z Raciborzem związała 57 lat swojego życia, kończąc tutejsze I LO i Studium Nauczycielskie, kierując potem dworcową świetlicą, pracując w Szkole Podstawowej nr 15. W latach 1989-2000 kierowała placówką przy Stalmacha. Wprowadziła naukę języków obcych oraz uruchomiła pracownię komputerową. Nawiązała współpracę z młodzieżą z Białorusi, Anglii i Francji. Młodzież MDK z dużym powodzeniem uczestniczyła w międzynarodowych konkursach plastycznych, fotograficznych i rękodzielniczych. Od 1994 r. organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Barwy Jesieni”.
Za pracę zawodową otrzymała 2 nagrody Ministra Edukacji, 2 nagrody Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz Złoty Krzyż Zasługi. Pochodziła z Beskidu Sądeckiego. Stąd zamiłowanie do koronkarstwa. Jej prace można było oglądać m.in. w siedzibie TMZR. „Koronkarstwo jest moją życiową pasją. Zajmuję się nim od dzieciństwa. W okolicach Nowego Sącza, skąd pochodzę, kobiety tak właśnie spędzały wolny czas. Początkowo szydełkowałam chusteczki, z czasem serwetki i obrusy. A teraz tworzę koronkowe obrazy” – wspominała. Od lat brała udział w konkursach rękodzieła artystycznego w kraju i zagranicą. Zawsze z sukcesem.
„Nie tworzę koronek tylko na pokaz, dla mnie jest to coś więcej. Dzięki nim odrywam się od codzienności. Na początku robię szkic, następnie chwytam za szydełko i dziergam – wyjaśniała. Nie sposób określić, ile czasu zajmuje zrobienie koronkowego dzieła. – Czasem jest to zaledwie parę godzin, a bywa i tak, że pracuję nad maleńkim wzorem kilka dni. Tworzenie mojego maleńkiego dzieła sprawia mi niebywałą radość – mówiła artystka, pisząca również wiersze.
W grudniu 2021 r. wydała trzeci tomik swojej poezji. Opisuje w nim swój świat. Działała w Śląskim Uniwersytecie III Wieku, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Ostatnie lata mocno angażowała się w działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Do końca swojego życia była aktywna w przestrzeni publicznej.
W siedzibie TMZR organizowała spotkania i wystawy o różnej tematyce. M.in. w styczniu 2021 r. w czasie, gdy trwała pandemia i ludzie byli zamknięci w domach, zorganizowała wystawę prac Jana Świerczka z Krzanowic, który zaprezentował swój świat puzzli. Ola zwracając się do autora prac mówiła: „Bo sztuką jest patrzeć prawidłowo na rzeczy wokół, dostrzegać w nich piękno, bo one dają szczęście”.
W lutym 2021 r. ściany siedziby TMZR udostępniono na wystawę „Diamentowa noc” prac Magdaleny Rubackiej, Ola Jańska zawsze starała się przygotować krótki wiersz na daną okazję, wtedy przywitała zebranych słowami: „ W powiecie raciborskim jest taka miejscowość, co Krzyżanowicami się zowie. Zacni ludzie tam mieszkają, co Boga kochają, kulturę lubią, a swoje prace dziś artyści w towarzystwie miłośników wystawią”.
W lipcu 2021 r. A. Jańska zorganizowała wystawę prac pt. „Między fotografią a malarstwem”, gdzie absolwenci Liceum Sztuk Plastycznych, zaprezentowali swoje prace, z okazji 10-lecia działalności placówki. W kwietniu 2022 r. ponownie, wnętrza TMZR zostały udostępnione z inicjatywy kol. A. Jańskiej na wystawę prac plastycznych uczniów Liceum Plastycznego pt. „Wizytówki Raciborza”, wernisaż połączono z wieczorem poezji autorskiej uczniów ZSO nr 1 w Raciborzu. Organizowała również wernisaże m.in. dot. przyrody i obrzędów wielkanocnych.
A to tylko niektóre z inicjatyw podejmowanych przez kol. A. Jańską.
Aleksandra Jańska członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego była od 1 kwietnia 1975 r. Do 2019 r. pełniła funkcję członka Zarządu Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Raciborzu. Uczestniczyła w wielu wydarzeniach związkowych. Z dumą reprezentowała ZNP w czasie obchodów świąt narodowych:
- 11 listopada i 3 Maja. Na Spotkaniu Noworocznym ZNP w styczniu 2020 r. zaprezentowała swoją poezję, m.in. wiersz „Wigilia”.
- 21 września 2021 r. na Rodzinnym Zlocie ZNP w Łubowicach przedstawiła wiersz „Łubowickie wspomnienia”.
Za rok w 2025 r. miała obchodzić jubileusz i otrzymać odznakę za 50 lat przynależności do ZNP. Zmarła 10 lutego 2024 r.
Olu. Pozostaniesz w naszej pamięci i na kartach naszej kroniki związkowej, gdzie znajduje się wiele stron z Twoim udziałem.
Za Zarząd Oddziału Międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu
Teresa Ćwik
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany