Dzień Służby Cywilnej w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu
17 lutego po raz pierwszy oficjalnie obchodzono Dzień Służby Cywilnej. Z tej okazji 16 lutego w Komendzie ŚlOSG w Raciborzu odbyła się uroczysta zbiórka.
Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia meldunku Zastępcy Komendanta ŚlOSG płk. SG Adamowi Kurkowi przez dowódcę uroczystości ppłk. SG Jacka Jackowa. W trakcie zbiórki dla zgromadzonych gości wystąpił Zespół TUMBAO z zaprzyjaźnionego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. Artyści zaprezentowali fantastyczny pokaz gry na bębnach. Następnie odczytano życzenia Komendanta Głównego Straży Granicznej z okazji Dnia Służby Cywilnej.
Po okolicznościowym przemówieniu, Zastępca Komendanta ŚlOSG płk SG Adam Kurek wręczył dyplomy zwycięzcom turnieju strzeleckiego zorganizowanego z okazji Dnia Służby Cywilnej. W imieniu nieobecnego w tym dniu zwycięzcy turnieju, dyplom odebrał jego przełożony - Naczelnik Wydziału Techniki i Zaopatrzenia ppłk SG Roman Muchorowski. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w turnieju strzeleckim.
Na zakończenie tradycyjnie już odegrana została Pieśń Reprezentacyjna Straży Granicznej pt. ,,Na Straży Granic”. Następnie dowódca uroczystości ppłk SG Jacek Jacków złożył płk. SG Adamowi Kurkowi meldunek o zakończeniu uroczystości.
W minionym tygodniu z okazji Dnia Służby Cywilnej, pracownicy ŚlOSG uczestniczyli w różnych przedsięwzięciach. 12 lutego wzięli udział w projekcji filmu pt. ,,Raport Pileckiego”. Seans filmowy odbył się w raciborskim kinie Bałtyk. W ramach dwóch wycieczek na lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach pracownicy ŚlOSG mieli okazję zobaczyć funkcjonowanie portu lotniczego. Weszli na pokład samolotu oraz do kabiny pilota, gdzie zobaczyli jak wygląda kokpit statku powietrznego. Goście mogli także zobaczyć pokaz specjalnie zaproszonego na tę okazję sokolnika – myśliwego, który zawodowo zajmuje się tresowaniem drapieżnych ptaków oraz polowaniami, w których ptaki biorą czynny udział. Umiejętności sokolnika wykorzystywane są także na lotniskach. Metoda sokolnicza jest najskuteczniejszą i najczęściej używaną formą płoszenia ptaków w rejonie portów lotniczych. To jak patrolowa robota funkcjonariuszy, wykonywana w asyście nietypowego pomocnika. Obaj muszą się uzupełniać, jednak to od umiejętności i doświadczenia sokolnika zależy w dużej mierze przygotowanie sokoła czy innego drapieżnego ptaka do lotniskowego, powietrznego patrolu, którego zadaniem jest odstraszanie innych ptaków, aby zapobiec niebezpiecznym wypadkom i uszkodzeniom samolotów. Kolejnym punktem programu był pokaz sprzętu i umiejętności, przygotowany przez Lotniskową Straż Pożarną. LSP bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych w rejonie operacyjnym lotniska, prowadzi akcje ratunkowe m.in. w przypadkach wypadku lotniczego, ewakuacji pasażerów i załogi statku powietrznego, czy też gaszenia pożarów obiektów i urządzeń portu lotniczego. Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych pokazali przybyłym gościom specjalistyczny sprzęt techniczny, w tym kombinezon pirotechniczny EOD. Zaprezentowali także pracę robota pirotechnicznego. Przewodnik psa służbowego przeprowadził pokaz wyszkolenia psa służbowego, który obejmował pokaz ogólnego posłuszeństwa oraz pokaz pracy węchowej. Funkcjonariusze oprowadzili gości po terminalu lotniska i opowiedzieli im, na czym polega procedura odprawy granicznej, kontroli paszportowej podróżnych oraz omówili główne zasady bezpieczeństwa panujące na wszystkich lotniskach.
Z okazji Dnia Służby Cywilnej tradycyjnie już w Śląskim Oddziale SG odbyły się zawody strzeleckie o puchar Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. W rywalizacji wzięło udział czterdzieści dziewięć osób. Uczestnicy zawodów wzięli udział w konkurencji strzeleckiej 10m Pistolet pneumatyczny. Każdy z zawodników oddał po 10 strzałów. W końcowej klasyfikacji najlepszym uczestnikiem turnieju okazał się Zagrodny Tadeusz z Wydziału Techniki i Zaopatrzenia, drugie miejsce zajęła Bytomska Bożena z tego samego wydziału, trzecie miejsce przypadło Katarzynie Doleżych z Pionu Głównego Księgowego.
Zawody strzeleckie przebiegły w miłej atmosferze z dużą dozą rywalizacji. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
W ustawie z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw wprowadzono po raz pierwszy oficjalnie Dzień Służby Cywilnej, który przypada 17 lutego. Wcześniej nieoficjalnym świętem był 11 listopada. Wybrana data nie jest przypadkowa. Wszystko za sprawą tego, że 17 lutego 1922 r. uchwalono ustawę o państwowej służbie cywilnej. Była to pierwsza całościowa regulacja dotycząca korpusu urzędniczego. Zgodnie ze słowami ustawy służbę cywilną ustanawia się w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa. Ustawa określa także zasady dostępu do tej służby, zasady jej organizacji, funkcjonowania i rozwoju.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany