Wystawa Tacy jak my autorstwa Karoliny Jonderko
Raciborskie Centrum Kultury zaprasza do obejrzenia wystawy "TACY JAK MY" autorstwa Karoliny Jonderko. Będzie ona dostępna od 23 lutego przez miesiąc w RCK RDK przy ul. Chopina 21 na I piętrze w godzinach otwarcia domu kultury. Wstęp wolny!
Wystawa składa się z 14 plansz z pełnowymiarowymi, sfotografowanymi postaciami. Kobiety i mężczyźni w różnym wieku, kształtach i rozmiarach. Tacy jak my. Kim są ci ludzie? Każde zdjęcie ma krótki opis, który właśnie to mówi. Aby to przeczytać, trzeba podejść bliżej; trzeba stanąć twarzą w twarz z każdą fotografowaną osobą. Jednakże, kiedy stoisz przed nimi, kiedy jesteś gotowy spojrzeć im w oczy, wpatrujesz się w siebie. Nie ma tam ich twarzy. Zostały wycięte i zastąpione lustrami. Każdy, kto odwiedza wystawę, widzi siebie, a nie obcego człowieka, o którym nic nie wie.
Podstawową ideą wizji autorki było to, aby każdy mógł zobaczyć siebie w lustrze podczas czytania historii opowiadanej przez każdą osobę. Czy było to tylko odbicie twarzy, którą tak dobrze znają i którą natychmiast rozpoznali? A może jest ich więcej? Być może ta historia brzmi znajomo, być może jest to także ich historia. Tej formie wystawy przyświecała myśl, aby widz mógł utożsamić się z osobami, które przechodzą kryzysy psychiczne i różnorodne zaburzenia psychiczne; aby pozwolić im zobaczyć własne odbicie w tych historiach.
Kluczem do tego projektu była szeroka gama historii i doświadczeń. Kryzysy psychiczne dotykają większość z nas, ale jak mówią historie, kryzys nie zawsze jest końcem. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj jest to początek. Każda fotografowana osoba własnymi słowami opisała swoją walkę z chorobą psychiczną. Postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami, aby pomóc tym, którzy z jakichkolwiek powodów jeszcze nie szukali pomocy.
Autorka serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w tym projekcie. Dziękuje za odwagę, za podzielenie się swoimi historiami. Statystyki mówią, że co czwarty z nas cierpi w taki czy inny sposób na problemy psychiczne. Oznacza to, że może to spotkać każdego z nas w dowolnym momencie. Kluczowe znaczenie ma rozwijanie większej świadomości na temat tego, jak powszechne jest to zjawisko. Im wcześniej zgłosi się pomoc, im szybciej rozpoznane zostaną wczesne objawy, tym większa szansa na pełne wyzdrowienie.
Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa, bowiem 23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja, na którą obecnie cierpi ponad 350 milionów osób, w 2020 roku stanie się drugim po chorobach układu krążenia największym problemem zdrowotnym na świecie.
Mimo, że istnieją skuteczne metody leczenia depresji, to korzysta z nich mniej niż 50%, a w niektórych państwach mniej niż 10% chorych. Najgroźniejszym objawem depresji są myśli samobójcze. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja może być przyczyną aż 800 000 samobójstw rocznie.
*Karolina Jonderko - urodzona w 1985 roku w Rydułtowach. Córka górnika. Członek Agencji Napo Images.
Większość jej długoterminowych projektów koncentruje się na następstwach straty. Doświadczając tego na własnej skórze, pragnie zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się ludzie. Projekty o tej tematyce to m.in. „Autoportret z mamą”, „Zagubieni”, „Odrodzeni” i „Mała Polska”. Jej wieloletnie projekty były nagradzane w kraju i za granicą. Zdobyła drugą nagrodę w konkursie World Press Photo 2021 za swój długoterminowy projekt „Reborn”, Magnum & Ideas Tap, a także odbyła staż w biurze Magnum Photos w Nowym Jorku.
Karolina jest wielokrotnie nagradzaną fotografką, posiadającą tytuł magistra fotografii uzyskany w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Mieszka w Polsce i pracuje nad poprawnością swoich projektów zarówno lokalnie, jak i za granicą.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany