Potomkowie Sobtzicków w raciborskim ratuszu. Budynek był dawniej ich własnością
Rodzina Sobtzick stworzyła w Raciborzu słodkowościowe imperium. Jej wyroby były znane w całej Europie, filie we Wrocławiu i Monachium, a centrala w Raciborzu przy ul. Wilhelma, dziś Batorego 6.
- Niesamowita, choć zupełnie niespodziewana wizyta potomków rodziny Sobtzików - twórców XIX i XX-wiecznego raciborskiego imperium czekolady, budowniczych fabryki, w której dzisiaj działa Urząd Miasta, osiedla robotniczego (dzisiejsza ulica Czekoladowa) oraz willi reprezentacyjnej, w której dzisiaj mieści się Urząd Skarbowy i Bank ING! Odwiedziła nas Pani Barbara Sobtzick z bratem Georgiem Walterem Sobtzickiem (wraz z małżonkami), mieszkający dzisiaj w Rochester (USA, stan Nowy York). Przybyli z krótką sentymentalną wizytą w trakcie której odwiedzili budynek Urzędu Miasta, banku i urzędu skarbowego. Oprowadzenie przez naszą Miejską Konserwator Zabytków Marysia Olejarnik trafili też do naszego Muzeum w Raciborzu i zobaczyli grobowiec rodzinny. Bardzo ucieszyli się widząc tablicę pamiątkową przed wejściem do budynku urzędu, którą powiesiliśmy 2 lata temu oraz kopię tabliczki reklamującej dawne produkty czekoladowe, która wisi w naszym sekretariacie. Przekazali na nasze ręce podziękowania dla wszystkich, którzy mają swój udział w pielęgnowaniu historii rodziny (m.in. Natalia Klimaschka) oraz wyrazili radość i wdzięczność z faktu, iż dzięki zaangażowaniu raciborzan odnowiony został rodzinny grobowiec na cmentarzu Jeruzalem. Umówiliśmy się na dostarczenie drzewa genealogicznego rodziny, o których losach powojennych wiemy jako raciborzanie stosunkowo niewiele, a bardzo chcemy wiedzę o potomkach słynnej rodziny przemysłowców posiadać. Krótka wizyta zakończyła się oczywiście przekazaniem gościom słodyczy z firmy Mieszko (kontynuatorzy pięknej tradycji produkcji słodyczy w naszym mieście)... oraz raciborskiego piwa i specjałów z wytwórni "Wódki Raciborskie"! - relacjonuje wiceprezydent Dawid Wacławczyk.
Odnowienie grobowca rodziny na cmentarzu Jeruzalem to dzieło społecznego komitetu, w którego działanie zaangażowali się lokali społecznicy oraz ówczesny wiceminister Michał Woś, biorąc z Michałem Fitą udział w zbiórce pieniędzy na ten cel. Zbiórka publiczna miała miejsce 1 listopada 2022 roku i uzbierano kwotę 17 580,17 zł. Właściciel cmentarza, czyli parafia pw. Wniebowzięcia NMP, dołożyła 4 000 złotych. Całkowity koszt remontu dwóch grobowców i krzyża wyniósł 151 580 zł. Brakujące 130 000 złotych pozyskano przy wsparciu posła Michała Wosia.
Komitet Opieki nad Zabytkami Cmentarza Jeruzalem podkreśla, że to wielki sukces, że w tak krótkim czasie odrestaurowano dwa najcenniejsze grobowce rodziny Sobtzick i Riedinger, które obecnie stanowią prawdziwą wizytówkę naszej nekropolii. A dodatkowo odrestaurowano także krzyż w głównej alei cmentarza. Prace wykonał Przemysł Zembroń - właściciel firmy OSKAR Renowacja.
Na zdjęciu grób raciborskich przemysłowców (stan sprzed renowacji) - rodziny Sobtzick na cmentarzu Jeruzalem. Należała do niej fabryka słodyczy przy obecnej ul. Batorego, dziś to Urząd Miasta. Na zdjęciach Franz i Hermann Sobtzick. Poniżej na zdjęciach wyroby rodziny oraz Franz i Felix Sobtzick.
Grób rodziny Riedinger - raciborskich wydawców i drukarzy, właścicieli wydawnictwa i najstarszej raciborskiej gazety Oberschlesischer Anzeiger do roku 1850 Der Oberschlesische Anzeiger) z I poł. XIX wieku - Emilie Riedinger z domu Bögner i jej mąż Franz Riedinger. Na zdjęciu także Paul Riedinger - 1842-1895. Wydawca raciborskiego Anzeigera w latach 1868-1883 oraz strona tytułowa najstarszego zachowanego numeru Anzeigera (Der Oberschlesische Anzeiger Eine Zeitschrift zum Nutzen und Vergnügen) z 17 stycznia 1807 Roku. Ze zbiorów Renaty i Piotra Sput
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany