Zmarł Jan Cieślak, polonista z Mechanika, dziennikarz, przyjaciel Czech
Dziś (15.03) w wieku 69 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł Jan Cieślak, były nauczyciel języka polskiego w raciborskim Technikum Mechanicznym, pierwszy dyrektor Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Raciborzu- Sudole, wykładowca języka czeskiego w PWSZ, obecnie ANS, twórca w Vanessie radiowych audycji Pozdrav z Opavy oraz Muzyczne wspomnienia.
Dzisiaj o godzinie 11.00 przegrał z nowotworem Jan Cieślak. Nauczyciel, wychowawca, dziennikarz, współzałożyciel Kapituły im. Księdza Prałata Stefana Pieczki. Urodził się 14 kwietnia 1954 w Baborowie. Syn Józefa i Elżbiety z d. Hipnarowicz. W 1974 roku podjął naukę w II Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu. Ukończył Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe i Bibliotekarskie w Opolu, a następnie Wyższą Szkolę Pedagogiczną w Opolu. Żonaty z Ireną z domu Bigas, z którą doczekał się dzieci: Karola i Elżbietę oraz jednego wnuka.
Początkowo pracował jako kierownik w Gminnym Ośrodku Kultury w Pietrowicach Wielkich. W latach 1980-1984 był nauczycielem w szkole w Rzymkowicach, gmina Korfantów. Od 1984 do przejścia w 2007 roku na emeryturę nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Mechanicznych im. Arki Bożka w Raciborzu. Współorganizator partnerstwa szkół „raciborskiego Mechanika” z średnia szkołą techniczną „Kolofik” oraz CKZiU nr 2 w Opawie. Współredaktor książki Dzieje parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu pod red. Grzegorza Wawocznego. Przyjaciel księdza Stefana Pieczki, z którym współtworzył miesięcznik raciborski „Rodzina Parafialna”. Autor szeregu artykułów i publikacji z dziedziny kulturoznawstwa i folkloru na ziemi śląskiej, obejmującej pogranicze Czech i Polski, członek organizacji „Matice Slezka” (Macierz Śląska) w Opawie.
Przez dziesięć lat wykładał przedmioty uzupełniające język czeski na PWSZ w Raciborzu. Z dniem powstania w 2012 roku w Raciborzu Sudole szkoły katolickiej jej pierwszy dyrektor. Od marca 2011 roku prowadził w Radio Vanessa audycję „Muzyczne wspomnienia”. Działał aktywnie w raciborskiej Radzie Seniorów. Kilkakrotnie Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Raciborzu. We współpracy z Anną Dymną pomysłodawca, współorganizator i dyrektor czeskiej edycji festiwalu „Zaczarowana Piosenka”.
Za autorytet uważał Kardynała Stefan Wyszyński. Wyznawał wartości chrześcijańskie. Nade wszystko stawia na uczciwość i prawdę. Lubił wycieczki górskie, pasjonował się bohemistyką. Z Jankiem współpracowałem od zawsze. Razem zakładaliśmy Kapitułę Księdza Stefana Pieczki Unitas in Veritate (Jedność w prawdzie”. Wspólnie prowadziliśmy sympozja o księdzu Prałacie i coroczne Dni Księdza Stefana Pieczki. Janek był bardzo rzeczowy i konkretny. Miał swoje zdanie przez to nasze pomysły rodziły się nieraz w bólu i są trwałe do dzisiaj. Bardzo uczciwy i prawy. Takim pozostanie w mym sercu na zawsze, Żegnaj przyjacielu.
Pogrzeb odbędzie się 21 marca (czwartek) o godz. 11:00 na Cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu.
Autor Ryszard Frączek
Jan Cieślak (1955-2024). Pogrzeb odbędzie się 21 marca (czwartek) o godz. 11:00 na Cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. Wolą rodziny jest by osoby żegnające śp. Jana Cieślaka nie składały kwiatów, a w zamian wsparły Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko", której zmarły był przyjacielem.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.