Mali mieszkańcy Arboretum w makro skali
Arboretum Bramy Morawskiej wzbogaciło się o nową atrakcję. Przy leśnej ścieżce umieszczone zostanie 9 rzeźb-eksponatów edukacyjnych przedstawiających gatunki występujące w Arboretum w skali makro. Modele, które wnoszą znaczną wartość edukacyjną zakupione zostały przy wsparciu środków zewnętrznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
To kolejna inwestycja, która podnosi atrakcyjność turystyczną i walory edukacyjne raciborskiej perełki przyrodniczej jaką jest Arboretum Bramy Morawskiej. Po wielu udanych projektach nadszedł czas, aby przedstawić małych mieszkańców lasu w dużej skali.
Dziewiątka mieszkańców lasu
Eksponaty przedstawiające różne gatunki owadów i pająków umieszczone zostaną przy 400-metrowej ścieżce przyrodniczej. Informacje na temat wybranych mieszkańców lasu znajdą się na uprzednio przygotowanych tabliczkach, które zamontowane zostaną wzdłuż ścieżki.
Każda z dziewięciu rzeźb wykonana jest z materiału odpornego na działanie czynników zewnętrznych, co sprawi, że niezależnie od warunków pogodowych, eksponaty posłużą odwiedzającym ABM przez długie lata.
Główny cel - edukacja
Celem powstania ścieżki jest zwiększenie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej wśród wszystkich odwiedzających Arboretum. Ścieżka ta, biegnąc w atrakcyjnym przyrodniczo terenie, będzie uczyć w ciekawy i angażujący odbiorcę sposób. Poprzez prezentację mikroświata w dużej skali ścieżka zwróci uwagę na jego bogactwo, piękno, złożoność i potrzebę ochrony oraz będzie kształtowała postawy szacunku do przyrody.
Możemy nie zdawać sobie sprawy z faktu, że bogactwo przyrodnicze otaczające każdego z nas pozostaje niezauważone. Jest to jeden z najbardziej zaniedbanych obszarów edukacji przyrodniczej. Obserwujemy dziś niską świadomość społeczną dotyczącą świata znajdującego się najbliżej nas. Znamienne jest to, że często lepiej znany jest konik morski, niż powszechnie występujący żuk leśny, którego, żeby zobaczyć, wystarczy wyjść z domu i z większą uwagą obserwować świat pod stopami.
Spore dofinansowanie
Warte podkreślenia jest to, że realizowany projekt otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości aż 63 000 zł. To znaczny udział środków zewnętrznych w inwestycji, której łączny koszt wynosi 133 109 zł.
Dzięki kolejnym sprawnie pozyskanym środkom, rozwijamy miejską atrakcję turystyczną przy niewielkim udziale pieniędzy z miejskiego budżetu.
Konsekwentne budowanie marki
Powstała ścieżka przyrodnicza jest kolejnym, z wielu elementów, które konsekwentnie zwiększają walory turystyczne i edukacyjne Arboretum, oraz budują silną markę w regionalnej turystyce. Do tej pory Arboretum
Bramy Morawskiej może pochwalić się takimi z sukcesem zrealizowanym projektami jak:
• Nowy obiekt powitalny przy parkingu tzw. „witacz”
• Leśny Kącik Malucha, powstały w ramach Inicjatywy Lokalnej
• Miejsce pod ognisko w grodzie
• Ścieżka filozoficzna Dezyderata
• „Co mówi las?” - nowa ścieżka dydaktyczna
• Dofinansowana z EFRR Interreg budowa pochylni dla osób z niepełnosprawnościami przy wejściu do Zaczarowanego Ogrodu
• Doposażenie gry terenowej „Słowiańskie legendy”
• Nowy szalet przy parkingu
• Dofinansowany z WFOŚiGW w Katowicach spójny system oznakowania kolekcji roślinnych
• Średniowieczny Tor Zabaw przy grodzie
• Letnie koncerty wśród zieleni
• Rewitalizacja terenu zielonego przy parkingu
Arboretum Bramy Morawskiej to niewątpliwie miejsce, z którego możemy być dumni. Walory przyrodnicze, spokój i ogólna atrakcyjność tego miejsca sprawiają, że jest ono świetnym wyborem dla każdego kto ceni sobie spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Nowoczesne podejście do promocji poprzez ciekawe projekty realizowane na terenie ABM sprawiają, że o lesie w dzielnicy Obora głośno robi się poza granicami miasta.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz