Warsztaty bębniarskie w SP 1 na Ostrogu
W marcu w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi odbyły się warsztaty bębniarskie dla uczniów tej placówki oraz dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.
To spotkanie zakończyło projektu Erasmus+ Team Spirit pt. „Duch drużyny - wspieranie edukacji włączającej i środowiska włączającego poprzez zajęcia sportowe”. Przypomnijmy, że partnerami projektu oprócz szkoły polskiej były trzy zagraniczne szkoły: Bodrum Bilim ve Sanat Merkezi- Bodrum, 4 Dimotiko Pefkon- Saloniki i Zkladni Skola Vrchni 19 z Opawy.
Tematem przewodnim każdego spotkania były zajęcia sportowe, dzięki którym włączano do aktywności ruchowej dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dodatkowo podczas realizacji projektu uczniowie rozwijali kompetencje językowe, swoje zainteresowania oraz kreatywność. Mieli również możliwość poznania kultury Turcji, Grecji i Czech.
„Każde spotkanie miało temat przewodni. W Polsce była to „Integracja włączająca poprzez współpracę w sportach zespołowych”. W ramach wizyt studyjnych uczniowie zwiedzali historyczne miejsca, poznawali życie rodzin oraz sposób organizacji edukacji w innym kraju, jak również mieli możliwość spróbowania tradycyjnych potraw. Uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie poznali wiele przykładów sportów oraz gier i zabaw włączających uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w aktywność ruchową. Były to miedzy innymi: boccia, curling, monoskiing, Goalboall, sitting-ball oraz tańce regionalne. Po powrocie do szkoły podczas zajęć wychowania fizycznego uczniowie mieli okazję testować poznane gry i zabawy” – tłumaczy Beata Joszko, koordynator projektu.
„Dzięki współpracy czterech szkół powstał przewodnik po grach i zabawach, który można zobaczyć na platformie etwinning. W ramach realizacji projektu odbyły się również dwa konkursy: na logo projektu i maskotkę. Maskotka była częścią łączącą wszystkie spotkania uczniów w Raciborzu, Opawie, Bodrum i Salonikach. Nasza Polska maskotka "żaba" odwiedziła każde z tych miast, a uczniowie stworzyli pamiętniki z jej pobytu w tych miejscach. Wymiany międzynarodowe były doskonałą okazją do nawiązania nowych znajomości i okazją do doskonalenia kompetencji językowych” – dodaje koordynatorka.
Warsztaty bębniarskie były ciekawym doświadczeniem dla uczniów obu szkół. Goście uczestniczyli nie tylko w lekcji bębniarstwa, ale również grali w boccię i odwiedzili Rowerownię, miejsce edukacji komunikacyjnej. Program w całości finansowany był ze środków Unii Europejskiej.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany