Ekonomika składowiska odpadów - konferencja w ratuszu
Tematem konferencji prasowej RCR były zagadnienia związane z ekonomiką składowiska odpadów oraz współczesnych wymagań techniczno-finansowych wobec takich obiektów.
W pierwszej części konferencji zwrócono uwagę na fakt, że na mocy umowy PPP (podpisanej w 2014 roku przez miasto z prywatną spółką) aż do 2021 roku spółka komunalna RCR zarządzająca składowiskiem nie uzyskiwała dodatnich wyników finansowych, swoje gospodarcze istnienie zawdzięczając wyłącznie dotacjom ze strony miasta. Natomiast korzyści finansowe z uprzywilejowanej ceny za składowanie stabilizatu czerpała w tym czasie prywatna spółka zarządzająca instalacją MBP na terenie składowiska odpadów.
Organizatorzy konferencji podkreślili, że na przełomie lat 2016-2023 liczba odpadów przyjmowanych na składowisko była na zbliżonym poziomie ok. 40 tys. ton rocznie, co stoi w sprzeczności z upowszechnianymi przez niektóre opozycyjne środowiska informacjami, jakoby dopiero od niedawna przywożono odpady spoza Raciborza i że składowisko „jest zasypywane w zastraszającym tempie”.
W kolejnych zestawieniach tabelarycznych przedstawiono korzystne zmiany w sytuacji finansowej spółki RCR, które powstały w wyniku dywersyfikacji źródeł pozyskiwania stabilizatu po cenie rynkowej, z pominięciem spółki Empol (która korzysta z uprzywilejowanych zapisów umowy PPP i składuje w Raciborzu stabilizat po cenie dużo niższej niż rynkowa). Całość z tabelami dostępna TUTAJ.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany