Wodociągi uruchomiły tężnię przy Warszawskiej
Z otwartej w zeszłym roku tężni można korzystać codziennie od 8.00 do 21.00. Na jej utrzymanie zapisano w tegorocznym budżecie 147,5 tys. zł.
Te koszty to m.in. konserwacji, wody, zakupu solanki. Zgodnie z projektem, w Raciborzu do zatężania kierowany jest roztwór solanki o nasyceniu ok. 8-9% NaCI w obiegu zamkniętym. Solanka dostarczana jest od 3-5 razy w roku specjalistycznymi samochodami. Druga miejska tężnia powstaje na Ostrogu przy SP 1. Pierwsza powstała przy ZSOMS przy Kozielskiej.
Pobyt w tężni ma zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi uważają, że inhalacje wpływają korzystnie na zdrowie, ale też ostrzegają. Z tężni solankowej nie mogą korzystać osoby po świeżo przebytym zawale serca, cierpiące na niewydolność naczyń wieńcowych serca, choroby nowotworowe, ostre choroby objawiające się podwyższoną temperaturą ciała, a także nadwrażliwość na jony zawarte w solance. Więcej m.in. na onet.pl Tężnia – czym jest, wskazania, przeciwwskazania
Nie brak głosów przeciwnych. - Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że tężnie nie wytwarzają prozdrowotnej atmosfery. Należy traktować je jako atrakcję turystyczną zlokalizowaną w miejscowościach turystyczo-uzdrowiskowych. Na marginesie, tężnie są dla samorządów w obecnych czasach z różnych względów kłopotliwym dziedzictwem techniki. Jest to jednak niezwykły obiekt i zasługuje na miano pomnika historii. W Ciechocinku tężnia ma wysokość 16m i długość niemal 2km, ale co warto podkreślić, że mimo to, nie ma statusu urządzenia medycznego i żadna tężnia solankowa w Polsce nie jest traktowana przez lekarzy jako element terapii inhalacjami - czytamy na stronie Haloterpia.info.pl. w tekście pt. Tężnia solankowa, bezpieczna?
Komentarze (0)
Dodaj komentarz