Procesje konne w Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich i Sudole [FOTO]
Najstarsza, bieńkowicka, sięga według księdza Franciszka Pawlara średniowiecza. Liczne wzmianki o nich pochodzą z XIX w., kiedy narodziła się powszechna prasa. Do dziś wzbudzają zainteresowanie etnografów i mieszkańców ziemi raciborskiej, tłumnie przychodzących oglądać przejazd jeźdźców i bryczek.
W 2022 r. procesje górnośląskie wpisano na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. - Wielkanocna tradycja konnego objazdu pól to jedna z najstarszych zwyczajów zachowanych na Śląsku i Łużycach. Ten doroczny zwyczaj o charakterze agrarnym, zwany również rajtowaniem, krzyżokami, czy jazdą za Panem Bogym, organizowany jest do dzisiaj w powiatach gliwickim, oleskim, strzeleckim i raciborskim. Jego głównym celem było i pozostaje prośba o urodzaj i dobre plony, choć na przestrzeni lat zyskał on dodatkowo charakter widowiska dla osób zgromadzonych na trasie procesji. Na terenie woj. śląskiego procesje organizowane są w Poniedziałek Wielkanocny, w woj. opolskim odbywają się w Niedzielę Wielkanocną. Na zasadniczy przebieg zwyczaju składa się objazd pól, wyścigi konne oraz wieńczące całe wydarzenie nabożeństwo w kościele. Na czele każdej procesji jedzie gospodarz z krzyżem procesyjnym, a następnie jeźdźcy wiozący krzyż wielkanocny oraz figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Główną zmianą, którą zaszła na przestrzeni lat jest dopuszczenie w latach 70 – 80. XX w. kobiet do składu jeźdźców. - czytamy w opisie.
W galerii zdjęcia IGW Studio z tegorocznych procesji w Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich i Raciborzu-Sudole. Relacje wideo można obejrzeć na naszym kanale You Tube
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany