Rzutem na taśmę przed wyborami. Tężnia na Ostrogu otwarta
Robotnicy wykonywali ostatnie podłączenia, teren wokół ledwie co wyrównano, a solanka nie spływała jeszcze po gałązkach, ale udało się przeciąć wstęgę.
Zanim to nastąpiło urzędnicy stanęli za Dariuszem Polowym z banerem wizualizacji tężni, po chwili odeszli z nim na bok, a prezydent oznajmił, że oto wizualizacja stała się konkretnym obiektem. Do przemowy zaprosił radnego Michała Kuligę z Ostroga, który tężnię w tym miejscu wymyślił, zebrał ponad 3500 głosów w ramach budżetu obywatelskiego, zdobywając na inwestycję milion złotych. Na tej skali obiekt okazało się to za mało, więc radni musieli dołożyć dwa kolejne. Dzięki temu tężnia stanęła – trzecia w Raciborzu.
Pierwsza, najmniejsza funkcjonuje przy Kozielskiej, druga przy Warszawskiej, a trzecia – największe, tzw. obywatelska – przy Książęcej, obok SP 1.
W ramach zadania została wykonana tężnia solankowa ze zbiornikiem na solankę o łącznej pojemności 15 m3. Tężnia posiada rozbudowaną automatykę, a obiekt wraz z terenem są monitorowane i oświetlone w technologii LED, 14 ławek, 8 leżaków, 14 koszy na śmieci oraz 6 hamaków. Pomyślano również o rowerzystach stawiając wielostanowiskowy stojak rowerowy. Całkowita wartość robót budowlanych wynosiła 2 855 862,09 zł brutto. Na terenie tężni znajduje się również nowoczesny budynek szaletów miejskich wraz z budynkiem gospodarczym.
Obiekt wymaga jeszcze końcowych prac porządkowych. Wokół niego, w drugim etapie, ma powstać mała architektura z zielenią, składająca się na tzw. Zielone Płuca Ostroga. Więcej o tym jak powstawała w tekście pt. Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji
Komentarze (0)
Dodaj komentarz