Beats of freedom, czyli rockolekcje Leszka Gnoińskiego w bibliotece
Niezapomniane koncerty, unikatowe wywiady z artystami i przywołanie muzycznych wydarzeń sprzed lat… Gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu był Leszek Gnoiński – autor bestsellerowych książek muzycznych m.in. „Kult Kazika”, „Republika. Nieustanne tango” czy „Encyklopedii polskiego rocka”, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych o tematyce rockowej, dziennikarz znany z anteny Antyradia.
Rockolekcje Leszka Gnoińskiego to przede wszystkim spotkanie z historią muzyki rockowej w Polsce! W trakcie wieczoru, gość biblioteki wielokrotnie podkreślał, że o polskim rocku można mówić w kontekście kulturowym, historycznym, społecznym, obyczajowym a nawet ekonomicznym. Rock stanowi swoisty „soundtrack tamtej rzeczywistości”, jest muzyką pokoleniową! Tak też było w przypadku pisania książki o zespole Republika… „Piszę o ludziach, których lubię i podziwiam, dlatego sam podjąłem decyzję o napisaniu książki o Republice, bo to jeden z najlepszych i najciekawszych zespołów”. Dziennikarz dodał, że od historii samego zespołu bardziej interesowały go realia i czasy, w jakich on istniał, dlatego „Republika. Nieustanne tango” to książka o Polsce lat 80- i 90-tych: stanie wojennym,
kryzysie gospodarczym, przemianach roku 89, a także powstawaniu rynku muzycznego i reklamowego. Gnoiński zdradził także kulisy powstania filmu „Beats of Freedom - Zew wolności” – dokumentu z 2010 roku, opowiadającego o znaczeniu rocka w Polsce w czasach PRL-u.
Fani muzyki, którzy przybyli na spotkanie do raciborskiej biblioteki, pytali przede wszystkim o fascynacje muzyczne gościa, szansę na wznowienie pierwszej książki czy zjawisko sukcesu Sanah w Polsce. Rozmowom o polskim rocku nigdy dość, więc zainteresowanych tematem odsyłamy do książek Leszka Gnoińskiego oraz filmu „Beats of Freedom - Zew wolności”, które są dostępne w raciborskiej bibliotece!
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany