Women Leaders in Law Warsaw Summit 2024 z udziałem prezes raciborskiego sądu
Międzynarodowa konferencja Women Leaders in Law Warsaw Summit 2024 odbyła się w Sali Kolumnowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Została zorganizowana przez Federation Barreaux d'Europe, Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie oraz działające przy niej Koło Kobiet.
Wśród panelistek znalazła się sędzia Marzena Korzonek, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu. - Miałam możliwość podzielenia się moimi doświadczeniami w temacie przezwyciężania barier, w tym szklanego sufitu: wyzwań, możliwości i strategii dla kobiet w zawodach prawniczych i ich awansu zawodowego. W panelu zasiadałam z Marią Ejchart - wiceministrą sprawiedliwości, Małgorzatą Surdek-Janicką i Małgorzatą Krzyżowską - relacjonuje raciborzanka.
- Wciąż mnie dziwi, że w 21 wielu doświadczamy braku równego traktowania kobiet i mężczyzn. Konieczność ciągłego udowadniania przez kobiety, że mają wystarczające kompetencje, wiedzę i umiejętności i że nie muszą czekać w kolejce do obejmowania kierowniczych i menedżerskich stanowisk jest wciąż smutnym faktem. Do tego wciąż obecny seksizm i nadmierne ocenianie kobiet po wyglądzie zewnętrznym, które moim zdaniem w sferze zawodowej, publicznej i profesjonalnej w ogóle nie powinny mieć miejsca. Osobiście doświadczyłam krzywdzących ocen i stereotypów. W swoim wystąpieniu postanowiłam być do bólu szczera. Było warto. Tak wiele kobiet podzieliło się ze mną swoimi wrażeniami, nie spodziewałam się tak entuzjastycznego odbioru, dziękuję za wszystkie reakcje. To tylko pokazuje jak bardzo potrzebujemy wzajemnego wsparcia kobiet,ale też mężczyzn, jak wiele jeszcze jest do zrobienia. Bardzo mnie to umocniło, ale też pokazało,że moje spostrzeżenia są niestety wspólne wielu kobietom-w różnym wieku i różnych narodowości - napisała na swoim FB prezes raciborskiego sądu.
W wydarzeniu wzięły udział m.in: ministra sprawiedliwości Portugalii Catarina Sarmento e Castro; Fernanda de Almeida Pinheiro - prezeska portugalskiej rady adwokackiej; Jacqueline Scott - prezeska UIA, International Union of Lawyers z USA; profesor Sara Chandler; Imbi Jürgen - prezeska estońskiej rady adwokackiej; ministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, czy Hanna Machinska-zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2017-2022.
Panele były poświęcone m.in. wzmacnianiu pozycji kobiet-prawników: mentoringowi i innym strategiom rozwoju kariery i awansu, edukacji prawnej, prawniczkom walczącym przed europejskim sądem o prawa człowieka czy wzmacniającej legislacji w kontekście praw kobiet.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.