Pożary instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii [RAPORT]
Publikujemy dla zainteresowanych pokonferencyjne materiały Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
12.04.2024 miała miejsce konferencja pt. „Pożary instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii” – wraz z przyczynami ich powstawania, zorganizowana przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu oraz firmę Energetyka Solarna Ensol Sp. z o.o. Konferencja została podzielona na dwie części.
Pierwsza z nich dotyczyła praktycznych aspektów związanych z prowadzeniem działań ratowniczo-gaśniczych w obrębie instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Przedstawione zostały różne układy instalacji fotowoltaicznych z którymi najczęściej możemy się spotkać. Przeprowadzono pomiary przy użyciu dostępnego sprzętu i omówiono zagrożenia występujące podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Następnie dla różnych układów zasymulowany został pożar, obserwowano jak zmieniają się parametry pracy instalacji oraz sprawdzono różne środki gaśnicze.
Druga część miała miejsce na Zamku Piastowskim w Raciborzu i miała formę prelekcji teoretycznych.
Część 1 - pokaz strażacki i testy
• Wstęp, rozpoczęcie. Krótkie omówienie poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej, na czym polega praca instalacji, pokazanie na przykładach (wskazanie elementów na wystawie) - z czego składa się instalacja, w co może zostać wyposażona (optymalizatory mocy, magazyn energii, wyłącznik p.poż strony DC, mikroinwertery, jakie zabezpieczenia są stosowane po stronie DC i AC); Przed każdym pokazem poszczególnego zestawu omówienie co wchodzi w skład testowanego układu, jak będzie przebiegał pokaz, co będzie mierzone;
• Zestaw nr 1: Układ składa się z 12 szt. modułów bazowych oraz 4 szt. z części do spalenia. Wszystkie moduły wyposażone są w optymalizatory mocy. Inwerter zostaje wyłączony, zostaje zbadana funkcja ograniczenia napięcia na stringu. Inwerter zostaje uruchomiony, 4 szt. moduły zostają podpalone. Układ zostaje ugaszony standardowymi metodami stosowanymi przez strażaków.
• Zestaw nr 2: Układ składający się z 4szt. modułów bez optymalizatorów mocy (część do spalenia) oraz 12 szt. bez optymalizatorów mocy (część bazowa) połączonych w jeden string. W stringu zostanie zamontowany wyłącznik strony DC. Na początku zostaną zaprezentowane plandeki do zakrywania modułów stosowane przez straż oraz skuteczność ich działania. Następnie przy pomocy urządzenia wykorzystywanego przez strażaków zostaną dokonane próbne pomiary instalacji, straż opowie krótko o rozpoznaniu i testach jakie wykonują podczas przyjazdu do akcji pożaru instalacji fotowoltaicznej. Odpinane jest uziemienie modułów. Wykonuje się sztuczne przebicie jednego z biegunów modułów na konstrukcję. Wykonywane są testy. Po testach układ zostaje spięty do wersji początkowej. Następnie imitowany jest zanik napięcia z sieci w celu rozłączenia stringu przy pomocy wyłącznika DC. Wyłącznik jest ponownie zwierany. Wyłącznik strony DC zostaje podpalony, badana jest temperatura
i moment, w którym rozłączy on string.
• Zestaw nr 3: Z układu nr 2 zostaje usunięty spalony wyłącznik DC. Dodatkowo moduły bazowe zostają zakryte środkiem solarstop aby ograniczyć napięcie instalacji. Podpalone zostają 4 moduły. Za pomocą pirometru/kamery termowizyjnej badana jest temperatura modułów. Podczas spalania odczytywane są parametry jakie mierzy inwerter PV.
• Zestaw nr 4: Zestaw składający się z 1szt. modułu szyba-szyba. Próba podpalenia modułu oraz porównanie z klasycznym modułem PV.
• Zestaw nr 5: podpalenie magazynu energii – badanie reakcji rozkładu temperatur, akcja gaśnicza
Część II – konferencja
Zamek Piastowski w Raciborzu ul. Zamkowa 2, 47-400 Racibórz
• Rodzaje zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznych - praktyka projektowa i wykonawcza – mgr inż. Przemysław Żesławski,
• Pożary instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii w aspekcie działań ratowniczo gaśniczych – kpt. mgr inż. Radosław Bar,
• Thermal runaway and thermal propagation – budowa baterii Li-ion i mechanizmy zapłonu - prof. dr hab. Piotr Żabiński,
• Jakość urządzeń - gwarancją bezpieczeństwa – Firma Baywa,
• Optymalizatory mocy – funkcje ppoż. - Firma SolarEdge.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany